Web Sitemize Hoşgeldiniz.

       iletişim: 0532 306 8550

        Hakkımızda

Tarihçe

Fiyatlar

 İletişim

Deri Mont satişi

       ENG.

 Banka hesaplarımız            
Menü
 Deri Ceket Boyama
 
 Deri Mont Temizliği
 
  Deri Ceket Tamiri
 
  Deri Mont Boyama
 
 Deri Mont Tamiri
 
Deri Kaban Boyama
 
Deri Kaban Tamiri
 
Deri Palto Boyama
 
Deri Palto Tamiri
 
Deri Manto Boyama
 
Deri Manto Tamiri
 
Deri Yelek Tamiri
 
Deri Etek Tamiri
 
Deri Pantolon Tamiri
 
Deri Çanta Tamiri
 
Bayan Deri Ceket Modelleri
 
Erkek Deri Ceket Modelleri
 
Ham Deri Boyama
 
Deri Sektörü
 
Deri Konfeksiyon
 
Deri Giyim Tasarımı
 
Deri Finisaj İşlemi
 
Deri Giysi ve Deri Kıyafet
 
Bakımı
 
  Banka hesaplarımız
 
Tarihçe
 
Fiyatlar
 
İletişim
 

 

 Adresimiz

Mimar kemalettin mah yurdakul sok göktaş iş hanı  no.9 kat 4/25
Fatih/ İstanbul

 YUSUF altunkaya
Tel: 0532 306 8550

 
  hizli tamir

DERİ ENDÜSTRİSİ

 

Giyim insanın beslenme,barınma gibi en temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır.Tekstil öylesine büyük ve geniş kapsamlı bir dünyadır ki, yaşantımızın hemen hemen her noktasında yer almaktadır,zaten tekstil olmadan bir hayat düşünülemez. Tekstil oldukça geniş kapsamlı bir sektördür, tekstil iplik üretim,dokuma,örme, teknik tekstiller, boya-terbiye, kalite kontrol, konfeksiyon vs. alanlarından oluşmaktadır.Konfeksiyon tekstil sektörünün can alıcı noktalarından bir tanesidir.Çünkü son noktadır ve artık tüm uğraşların neticesinin görüleceği bir alandır.

 

Konfeksiyon Latince kökenli bir kelime hazır giyimdeki imalat sektörünün hemen hemen tümünü kapsamaktadır.Konfeksiyon sektör olarak başlı başına bir üretim dünyasıdır.Gelişen ve sürekli olarak değişen moda ve teknolojiye uyum sağlamak amacı ile konfeksiyon sektörü de kendini ön plana çıkarmak amacı ile kendini bu gelişim süreci içerisinde ilerletmektedir.Sektör teknolojiden kendine düşen payı almış ve hala almaktadır,konfeksiyonda cad/cam sistemleri en canlı örneğidir.Eğer gelişen teknolojiye bir sistem ayak uyduramaz ve kendini bu gelişim süreci içerisindeki akıntıya bırakıp ilerleyemez ise akıntı içerisinde boğulup yok olacaktır.

 

Gelişen teknoloji,moda etkisi,insanların rahatlık,çeşitlilik isteği vs. nedeni ile insanların bu taleplerini karşılamak amacı ile yeni ve hızlı sistemler geliştirme yoluna gidilmiştir.Bu sistemlerden bir tanesi de bilgisayar destekli tasarım olan cad-cam sistemleridir.

 

İki boyutlu kesilmiş tekstil, deri ve eğilme özelliği olan malzemeleri, üç boyutlu modasal ve vücuda uyumlu giysi parçası için bir araya getirilmesi şeklindeki giysi üretimi hazır giyim sanayini oluşturur.

 

Konfeksiyon sektörü üretim alanı dolayısı ile sürekli kendini yenilemesi ve değişen moda eğilimlerine göre kendini yenilemesi ve geliştirmesi gereken yani dinamik bir sektördür. Ayrıca yüksek bir yatırım finansmanı gerektirmez, ürün tipi ve üretim şekli kolaylıkla değiştirtip Pazar koşullarına göre uyum sağlama avantajı vardır ayrıca ürün yelpazesi de oldukça geniştir. Ancak hata yapma oranını en fazla görüldüğü ve geri dönüşün olmadığı ve hataların kapatılma olasığının olmadığı bir sektör olduğu için fazla miktarda dikkat gerektiren emek yoğun bir sektördür.

 

İnsan yaşamında gıdadan sonra ikinci vazgeçilmezi oluşturan ve bu özelliği ile de ülkelerin sanayileşme hareketlerinin ilk dönemlerinden günümüze kadar öncelikli ürün sıralamasında yer alan tekstil ve deri konfeksiyon sektörü ürünleri, üretim teknikleri ve pazara giriş imkânları açısından dünyada standart ürün haline gelmiş bulunmaktadır. Zira bu alanda üretiminin bulunmadığı ülke kalmamıştır.                                    

 

Ancak, üretimin yaygınlaşması ve özellikle girdi avantajına sahip gelişme yolundaki ülkelerin ihracatlarını artırmaya başlamaları, sektördeki korumacılık eğilimlerini de artırmaktadır.

 

Tekstil ve deri konfeksiyon sektörü, özellikle yeni endüstrileşmekte olan ülkelerin ihracata dayalı büyümede gösterdikleri başarının ana kaynağıdır. Gelişmiş ülkelerin, sanayileşme yolunda kat ettikleri yol irdelendiğinde, bugün gelinen noktanın başlangıcının, tekstil ve konfeksiyon ürünleri sektöründe elde edilmiş olan başarılar olduğu görülmektedir.

 

1. DERİ ENDÜSTRİSİ

 

1.1. DERİNİN TÜRKİYE VE DÜNYADAKİ TARİHİ VE GELİŞİMİ

Deri insanoğlunun giyinme ihtiyacını karşılamak için kullandığı ilk malzemelerdendir. Giyinme amaçlı kullanılmasına ilave olarak, çadırlarda barınma ve avcılıkta okları koyacak sadakların yapımında ve su taşımak için kullanılmıştır. Türklerin dericiliğe başlamalarının 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. Osmanlı Devletinde deri işlemede ulaşılan yüksek seviye, Avrupalıların ilgisini çekmiştir. Örneğin, “sahtiyan” adıyla anılan kırmızı keçi derisi imalinin Türklere ait bir buluş olduğu kabul edilmektedir.

 

Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında mevcut olan deri sektöründeki içine kapanıklık, Sümerbank’ın kurulması ile aşılmaya başlanmıştır. Sümerbank bünyesinde tabaklama çalışmaları ve ayakkabı üretimi yapılmaya başlanmıştır. Tekstil ve deri sektörlerinin okulu olan Sümerbank’ın sayesinde 1950 den itibaren özel sektörde de deri sektörü önemli ölçüde kalkınmaya başlamıştır. Deri sanayinin dış ticarette yer alması ise 1980 li yıllardan sonra olmuş ve ülkemiz dünya pazarlarında tekstilden sonra ikinci bir sektörde de söz sahibi olmaya başlamıştır.

 

Üretimde çevre kirleticiliğinin de oluşması önemli bir yönü olması nedeniyle deri üretimi, 1980 lerden sonra gözaltına alınmış ve yeni kurulan organize deri bölgelerinde gelişerek üretime devam edilmiştir. İstanbul da Kazlıçeşme’den Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesine 1992 de taşınılmıştır. Bunu, İzmir (Menemen) ve Tekirdağ (Çorlu) gibi şehirlerdeki organize deri sanayi bölgeleri izlemiştir. Bunları takip eden organize sanayi bölgesi inşaa etmiş ve etmekte olan şehirler ise, Balıkesir (Gönen), Bolu (Gerede), Bursa, Denizli, Isparta, Niğde (Bor) ve Uşak olmuştur.

 

Gelişmiş ülkeler, 1970 li yıllardan itibaren yüksek çevre kirliliği potansiyeli, yüksek su tüketimi ihtiyacı ve işçilik maliyetleri gibi nedenlerle deri üretimini terk etmeye başlamışlar ve bu üretim alanı gelişmekte ve gelişmemiş ülkelere kaymaya başlamıştır. Özellikle AB üyesi olan ve dünya deri işleme sektöründe en önde yer alan İtalya, İspanya ve Fransa da çevre endişeleri nedeniyle ham derilerin işlenmesi azalmaya başlamıştır.

 

Ülkemiz deri işleme sektörünün gelişmesinde özellikle 1990 lı yıllardan itibaren soğuk iklime sahip Rusya ile bavul ticareti olarak anılan kayıt dışı biçimde yürütülen ticaretin çok büyük etkisi olmuştur. Hali hazırda ülkemiz kurulu firmalarının yılda toplam 400.000 ton ham deri işleme kapasitesine sahip olduğu bilinmektedir. Deri işleme sektörü ülkemizde onuncu büyük sanayi kolu konumundadır. 2002 yılında ülke genel ihracatının % 2.1 ini deri ürünleri oluşturmuştur. 2002 yılı ihracatında deri ürünlerinin dağılımı giyim % 69, ayakkabı % 18 ve diğer % 5 şeklinde gerçekleşmiştir. Deri işleme sektörü ülke genel istihdamı açısından da yine onuncu sırada yer almaktadır. Ülkemiz deri sektörü, çevre ile uygun üretimi önemli oranda başarmış durumdadır

.

1.2. DERİ İŞLEME ENDÜSTRİSİ İŞLEMLERİ

Deri işleme sektörünün yaptığı iş, kolay bozulmaya yatkın olan ham deriyi işleyerek, uzun yıllar kullanılabilecek hale getirmektir. Kesimhanelerden toplanan deri vakit geçirmeden tuzlama, kurutma ve şok dondurma gibi yöntemlerle işleme öncesi korumaya alınmalıdır.

 

Genelde kullanılan tuzlama sunucunda, yoğun tuz içeriği nedeniyle farklı bir çevre kirliliğine neden olunmaktadır. Bu nedenle, tuzlama dışında korumaya alma yöntemleri üzerine yönelme isteği mevcuttur.

Deri işleme sektörünün hammaddesi ham deriler; büyükbaş ve küçükbaş hayvan derisi olarak ikiye ayrılır. Büyükbaş hayvan derisi 240–400 dm2 arasında ve çoğunlukla koyun olmak üzere küçükbaş hayvan derisi 50–80 dm2 arasında değişmektedir. Mamuller ise;

 

Muhtelif cins kösele

Vidala ( ayakkabı yüzü ve çantalık deri)

Süet

Napa

 

Şeklinde sıralanır. Bunlara ilaveten; kürk-süet, muton-dore, glase, güderi, sahtiyan, vaketa, yarma, zig ve rugan da deri ürünleri olarak sayılabilir.  

 

Deri işlemesi; kesimlerden elde edilen derilerin üstündeki kir, toz, et ve kıl gibi maddelerin alınarak, kullanılacağı yere göre son özellik verilmesi işlemlerini kapsamaktadır. İmalat şemalarında geçen deri işlemede başvurulan işlemler sırasıyla genel olarak açıklanmıştır.

   

1.3. DERİCİLİĞİN TARİHSEL GELİŞİMİ

 

1.4. DERİCİLİĞİN DÜNYADAKİ DURUMU

Hiç şüphe yoktur ki ilk insanlar yaşamak için evvela besin maddelerine v fakat aynı zamanda vücutlarını dış tesirlerden, soğuk ve sıcaklardan koruyabilmek için etini ye dikleri veya avladıkları bu hayvanların post ve derilerine ihtiyaç duymuşlardır.

 

Böylece insanların muhtaç oldukları maddelerin başında deri ve postların gelmesi sebebiyledir ki; dericilik sanatı da en eski sanatlardan biri olmuştur.

 İlk insanlar, öncelikle ham deri ve postlara çeşitli maksatlarla kullanılmaya elverişli özellik verebilmek için uygun metotlar aramışlardır. Bu sebeple ham derileri yi ne çevrelerinde elde ettikleri hayvansal yağlarla yoğurarak netice itibarıyla ham deri ile yağların birleşmesini sağlayarak istedikleri özellikte deri yapmasını başarmışlardır.                             Yağla sepileme metodunun uygulanmasını Milat Önce si 8000 yılına kadar götürmek kabildir. Bu metodu daha sonraları dumanlama, şaplama ve bazı bitkilerin ağaç, kabuk ve yaprak gibi kısımları ile patolojik organlardan ibaret bulunan mazılardan faydalanmak sureti ile bitkisel sepileme metotları takip etmiştir.

 

Nihayet 19. Yüzyılın ikinci yarısında Krom sepilemesi geniş ölçüde bütün dünyada yayılmıştır. Birinci Dünya Savaşında sentetik sepi maddelerinin uygulanması ile teknikte büyük kolaylıklar sağlanmıştır. Yirminci yüzyılda deri endüstrisi bilimsel araştırmalar sonucu olarak çeşitli kimyasal maddeler ve makinelerden faydalanmak sayesinde olağanüstü bir gelişme göstermiş bulunmaktadır.

 

Derinin ve deriden yapılma eşyanın bugün eskiden olduğundan daha çeşitli yerlerde ve geniş ölçüde kullanıldığını görüyoruz; mesela, Amerika’da son yapılan araştırmalara göre, derinin sadece askeri maksatlarla olmamak üzere 700 türlü işte kullanıldığı meydana konmuştur.

 

Gerçekten türlü ihtiyaçlarımızın karşılanmasında deri ve deriden eşyanın ne büyük bir rol oynadığı üzerinde fazla durmaya lüzum görmüyorum. Başta kundura ve çizme gelmek üzere çeşitli giyim eşyasının, çanta ve bavulların ve diğer birçok önemli ihtiyaç maddelerimizin hep deriden yapıldığı malumdur. Kişisel ihtiyaçlarımızın karşılanmasında olduğundan daha önemli olarak türlü sâriciye işlerinde, koşum, eğer ve semer takımlarının imalinde ve endüstride kullanılan birçok vasıtaların yapılmasında deriye ihtiyaç vardır.  

 

Bu münasebetle bir milletin yaşayış ve refah seviyesi o millet fertlerinin giydikleri ayakkabılarıyla ve kullandıkları deri eşya ile ölçülebilir. Herhangi bir yabancı memlekete gidildiğinde bu ölçü göz önünde tutularak o mille tin medeni ve teknik seviyesi hakkında hataya düşmeden bir hüküm vermek kabildir. Bir memlekette üstün kaliteli, bol ve çeşitli deri imalatının mümkün olabilmesi, ancak orada evvela gelişmiş, verimli bir ziraat sisteminin tatbik edilmesi ne ve sonra deri imali için mutlaka lüzumlu diğer birçok ziraat mahsullerinin istenilen kalite ve miktarda istihsal olunmalarına ve nihayet ileri ve organize bir insan topluluğunun mevcudiyetine bağlıdır.

 

1.5. DERİCİLİĞİN TÜRKİYE’DEKİ DURUMU

Buraya kadar açıkladığımız genel tarihsel bilgi yanında şimdi de özel olarak Türk’lerle ilgili dericiliğin tarihsel gelişimini kısaca gözden geçirelim.

 

Dericilik tarihine ait yazılmış eserler, dericilik sanatının asıl menşeinin doğu memleketleri olduğuna, buralarda geliştirildiğine ve ancak son zamanlarda batıya geçerek endüstri haline geldiğine hiç şüphe bırakmamaktadır  

 

Türkiye, dericilik sanatı bakımından yakın zamanlara kadar en ileri bir durumda idi. Ankara, İstanbul ve diğer illerimizin müzelerinde birkaç yüzyıl önceye ait, bugün bile olağanüstü mükemmel özelliklerini muhafaza etmekte bulunan güzel, sağlam ve gerçekten üstün bir tekniğin eseri olan deriden yapılmış türlü eşya mevcuttur. Selçuklular ve Osmanlı’lar devrinde dericilik alanında bugün bile örnek tutulmaya layık esaslı organizasyonların meydana getirildiği tarihsel gerçeklerdendir.

 

Hele Sahtiyan adıyla bütün dünyada tanınan derinin imali tamamen ve sadece Türklerin icadıdır. Bu sebeple de zaten İngilizce literatürlerde Sahtiyan derisine“ Turkey -Leather” (Türkiye Derisi) denilmektedir. Türkler, Sahtiyan derisinin olduğu kadar diğer çeşitli derilerin sepileme,(de bagat) boyanma usullerinin de kâşifidirler. Bu usuller geleneğe dayanın bir sır halinde Türk debbağları (dericileri)   arasında babadan evlada ve ender olarak ustadan çırağa geçmişse de 18.nci yüzyılın ikinci yarısın dan   sonra yabancılar tarafından türlü hilelere başvurulmak suretiyle Türk’lerin kaşifi oldukları debagat ve deri boyama usulleri çalınarak yavaş yavaş  batı tekniğine mal edilmiştir.

 

Bu söylediklerimizin gerçekten birer vakıa oldukları özellikle İngilizler tarafından yapılmış bazı yayınlar la meydana konulmuş bulunmaktadır. Nitekim 1773 yılında “Charl Vallancy”tarafından yayınlanan bir eserde, “Philips” adlı bir Ermeni’nin Türkiye’de debbaglar arasında bir sır halinde muhafaza edilen “ Sahtiyan imalı “ ve “ Deri boyama usulleri”ni öğrenmeye muvaffak olup bunları yaptığı yayınla da batı âlemine bildirdiğinden dolayı İngiltere’de“ Society For Encouragement of Arts” adındaki cemiyet tarafından 100 İngiliz lirası ve ayrıca bir altın madalya ile mükâfatlandırıldığı açıklanmaktadır.

 

Türkiye’de vaktiyle gerçekten üstün bir dericilik sanatının mevcut olduğu ve bu sanatın buradan batı memleketlerine geçtiğini birçok yabancı literatürlerden öğreniyoruz Türklerin ilim ve teknik alanlardaki üstün kabiliyetlerini aşikâr bir surete meydana koyan bu yayınlardan birkaç örnek verelim.

 

Bugün dericilik tekniğinde “Chagrin”(Şagren), derinin sırçasında yani yüz tarafında tabii olarak küçük, sert muteberiz kabarcıkları bulunan ve özellikle keçi derisinden yapılan sahtiyanların mantarlanmaları (tanelenmece Rio) suretiyle imal olunan derilere denir. Bu “ Chagrin” teriminin ne için bu türlü derilerde kullanıldığı merak edile bilir. Birçok literatürlerde yetkili batı bilginlerinin vardıkları inceleme sonuçlarından öğreniyoruz ki; “Chagrin” kelimesinin aslı Türkçe dilindeki “Sağrı” kelimesidir. Gerçek ten karakteristik   “ Chagrin” adı verilen sahtiyan ve maroken derileri eskiden Türkler tarafından at, eşek, katır ve deve derilerinin sağrı taraflarından yapılmakta idi. Bir de yağla işlenmiş derilere genel olarak “Sacmisch” (semiş” derisi denilmektedir ki, bunun da aslı Türkçemde yağlı manasına gelen “semiz “ kelimesidir. Yağla debagat, en eski ve in sanların ilk önce uyguladıkları bir metot olması dolayısıyla bundan çıkaracağımız netice şudur:

 

Dünyanın en eski bir milleti olan Türklerde daha çok eski zamanlarda bile dericilik sanatının uygulandığı şüphe götürmez bir gerçektir.

 

Bundan başka Türkçedeki kürk kelimesiyle Almanca dilindeki kürk yapan kimseye söylenen“Kürschner”(Kürşner) kelimesinin telaffuzlarındaki benzerlik ilgi çekicidir. Gerçekten gene Batı bilginlerinin ortaya koydukları gibi bu kelimelerin asıllarının da ilk kürk yapma sanatını keşfeden bir milletin yani; Türk milletinin dilindeki “ kürk” kelimesi olduğunda hiç şüphe bırakmamaktadır. Şurası da bilinmelidir ki, Türklerde kürk imali 60–70 yıl evveline kadar dünya ölçüsünde olmak üzere en ileri bir durumda idi. Esasen o zamanlar Rusya’dan ve İran’dan kürk imaline elverişli tilki sansar ve diğer hayvan postlarının kürk yapılmak üzere Erzurum’a gönderildikleri ve orada işlenen kürklerin Avrupa piyasasının en kıymetli mallarını teşkil ettikleri literatürlerde uzun boylu anlatılmaktadır.

Şu birkaç örnekle eskiden Türklerin dericilik sanatındaki üstünlüğünü ve bu alanda batı tekniği üzerine olan etkilerini belirtmeye çalıştık. Bu örneklerin sadece etimolojik bir incelemeye dayanmış olmalarını küçümsememek lazımdır. Çünkü malumdur ki, bir kelime herhangi bir dile doğrudan doğruya mücerret olarak geçemez. Bir kelimenin diğer bir milletin diline geçmesi aynı zamanda o kelimenin ifade ettiği şeyin de o millete beraber geçtiğine en kuvvetli bir delildir.

 

1.6. DERİCİLİĞİN TÜRKİYE’DE BUGÜNKÜ DURUMU            

Buraya kadar yaptığımız açıklamalardan anlaşılıyor ki, vaktiyle Türklerde dericilik sanatı, teknik ve organizasyon yönünden gerçekten çok üstün bir durumda idi. Esasen Türklerde dericilik sanatının böyle üstün bir tekniği ve gelişmiş bir organizasyonu mevcut olmasa idi, eski Osmanlı İmparatorluğunun, deri eşyanın silahtan daha önemli bir rol oynadığı eski devirlerde sayısız büyük meydan muharebelerini kazanmasına imkân olamazdı.

 

Fakat son birkaç yüzyıl içinde devalı muharebeler dolayısıyla şehir, kasaba ve köy sakinlerinin geniş ölçüde muhacerete mecbur kalmaları, hammadde istihsal kaynaklarının azalması ve esasen sır halinde muhafaza edilen teknik bilgilerin ölenlerle beraber göçüp gitmesi gibi çeşitli sebepler yüzünden dericilik sanatı Türkiye’de büyük bir gerilemeye uğramıştır.

 

Bununla beraber son yıllarda bu alanda memleketimizde göze çarpan gelişmeler olmaya başlamıştır. Sahip olduğumuz üstün nitelikteki zengin hammadde kaynaklarından ve modern bilimsel ve teknik esaslardan faydalanılarak memleketimizin özellikle birkaç şehrinde kaliteli mamuller meydana getiren deri endüstrisi kurulmuş bulunmaktadır. Memleketimizdeki endüstri mahiyetinde olmak üzere çoğunluğu İstanbul’da bulunan 60 kadar deri fabrikası mevcuttur. Bunun dışında memleketimizin hemen her yerinde iptidai bir vaziyette olan ve sadece el emeği ile çalışan sayısı 2000’den fazla olan küçük sanat halindeki tabakhaneler mevcuttur. Bunların bazıları bütün yıl bazıları ise tarımsal çalışmaların dışında serbest kalan zamanlarda çalışmaktadırlar. Bu çeşit tabakhanelerde muhakkak ki bugünün ihtiyacını karşılamaya elverişli nitelikte deri imal etmeğe imkân yoktur. Hatta itiraf etmek lazımdır ki; bu iptidai tabakhanelerde aşağı kaliteli mamuller meydana getirilmek yüzünden önemli surette hammadde israfına sebebiyet verilmektedir.

 

Bütün dünyada son yıllarda deri teknolojisi büyük bir gelişme göstermiştir. Uzun tarih boyunca bir el sanatı olarak iptidai usullerle çalışan basit işletmeler halinde bulunan dericilik sanatı birden bire endüstri haline çevrilmiştir. Kısa zaman zarfında vukua gelen bu ilerlemeler, birçok bakımlardan deri endüstrisinde kullanılan makinelerin ve kimyasal maddelerin imalinde sağlanan büyük gelişmeler sayesinde olmakla beraber bu hususta en önemli faktör, dericilik, sanatında öteden beri muhafaza edilmekte olan ampirik çalışma sisteminin yerine dericilik ilmimin kurulması olmuştur. Bu suretledir ki; bilimsel ve teknolojik imkânlar içinde deri endüstrisinin çeşitli meseleleri üzerinde büyük gelişmeler sağlanabilmiştir.

 1.6.1. İhracat

Sektörün performansı önemli ölçüde ihracata bağlıdır. Kayıtlı ihracat tutarı ile toplam ihracatımızda &2’lik bir paya sahip olan bir sektör, bavul ticareti rakamlarının da bu tutara eklenmesi ile bu payını daha da arttırmaktadır. 2002 yılında deri ürünlerinde 350 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Deri ürünlerdeki en önemli ihracat kalemini 257 milyon dolar ve % 73’lük payı ile deri giyim eşyaları oluşturmaktadır. Türkiye Deri Konfeksiyoncuları derneğine göre bavul ticareti miktarı 1,2 milyar USD, dır dır

 Deri giyim ihracatımızdaki en büyük pay &33 ile Almanya’ya aittir. Almanya’yı sırasıyla %12 ve %8,9’luk payları ile Fransa ve Rusya izlemektedir. Bavul ticareti yolu ile Rusya’ya gerçekleştiren ihracat göz önüne alındığında bu ülkede en büyük Pazar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tablo 1 dede göründüğü gibi kayıtlı ihracat büyük bir kısmı AB ülkelerine yapılmaktadır                    

 1.6.2. İthalat

Deriden mamul eşya maliyetinin %65 ini oluşturan ham deri, deri sektörünün en büyük sıkıntısı durumundadır. Bu nedenle son yıllarda ham deri ithalatı zorunlu hale gelmiştir

 Deri ürünlerinde 2002 yılında gerçekleştirilmiş olan toplam ithalat 113 milyon USD dır dır. İthalatın büyük bir kısmı deri ayakkabıdan oluşmaktadır. 2002 yılında deri ayakkabı da 53 milyon USD’lık ithalat gerçekleştirilmiştir ve bu miktar toplam ithalatın yaklaşık %46,9 una karşılık gelmektedir. 2002 yılında deri ürünleri ithalatında saraciyenin (giyin dışı deri eşyanın) payı %31,8 deri giyim eşyasının payı ise %20,3 tür

 

2002 yılındaki deri giyim eşyaları ve aksesuarları ithalatımızın bir önceki yıla göre sadece %1,3 oranında artarak 23,4 milyon USD a yükselmiştir. İthalatın gerçekleştirildiği başlıca ülkeler Pakistan (%31,1), Çin (&30,3) İtalya (%8,1) ve Hindistan (%4,2) dır

 

2. KONFEKSİYON SANAYİSİNDE ÜRETİM

Üretim planlamanın imalat ile ilişkisi; tüm operasyonlar için tüm modellerde doğru bir zamanlama ve maliyet kontrolü için bir baz olarak iş hacmini belirlemek, hem satın alma gereksinimleri hem de kumaş ve aksesuar gerçek kullanımın kontrolü için tüm modellere ait materyal içeriklerini saptamak, tasarımı fonksiyonu ile kalıp kesimleri ve kılavuz kesim yerleşim planlarının hazırlarına zamanları hakkında uzlaşmaya varmak, üretim bütçesini çizerek, tüm işletmelerin bilinen kapasitelerine uygun olarak tip ve modele göre günlük ve haftalık üretim miktarlarını tespit etmek, tüm departmanları amaç ve sorumluluklarını bildiğine emin olmak, tüm departmanlardan günlük verim (üretim) bilgilerini toplayarak gerçek rakamları bütçe ile karşılaştırmak, sapmaları düzenlemek üzere anında hareket etmek, geleceğe ait planlar yapmak üzere işçilik maliyetleri hakkında bilgi toplamak, işlenmekte olan iş hakkında bilgi elde etmek, tüm giysilerin ilerleyişlerini, hem siparişlerin doğru olarak sıralanması hem de planlı teslimat tarihlerine sahip olmak açısından kontrol etmek için ilişkisi vardır.

 

Üretim planlamanın personel bölümü ile ilişkisi; personel bölümüyle üretim tüm departmanlara ait işçilik gücü hakkında bilgi almak, personel bölümünü üretim bütçesine bağlı olarak gelecekteki işçi olarak gelecekteki işçi gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmak, bugünkü işçi a1ımlarıyla plan1anmış eksik doldurma, düzenleme işlerini karşılaştırmak, üretim bütçesinin gereksinimlerini karşılayacak yeterli eğitim kapasitesini sağlamak için ilişkisi vardır.

 Üretim planlamanın maliyet bölümü ile ilişkisi; üretilen modellerin standart zamanları hakkında bilgi sahibi yapmak, kılavuz kalıp hazırlamada belirlenen standart materyal giderleri hakkında bilgi sahibi yapmak için ilişkisi vardır.

 

Üretim planlamanın görevi işlemlerin gelişmesini (ilerlemesini) takip etmektir. Fabrikanın aşırı yüklenmediğini farz ederek, müşterinin istediği tarihten önce malın üretilebilmesi için toplamda yeterli zamana gereksinim vardır.

 Konfeksiyon işletmeleri iki ana yönteme göre çalışmaktadır. Bunlardan biri işletmenin kendi öz sermayesi ile komple üretim yöntemi, diğeri ise fason üretim yöntemidir.

Öz sermayesi ile komple üretim yönteminde üretim kademeleri; model geliştirme, kalıp çıkarma ve numune dikimi, koleksiyon oluşturma, sipariş toplama, plan1ama, üretim yeri belirleme, sevkıyat olarak sıralanabilir.

 

Fason üretim yönteminde ise; işletme kendi kesim hanesinde siparişi keserek, çok işçi gerektiren dikim işlemini başka atölyelere yaptırır veya kesim ve hazırlık işleminin tümünü kendi yapar, dikim işlemini ise bir bölümünü kendi yapar bir kısmım başka atölyelere yaptırır.  
 

2.1. TÜRKİYE'DE HAZIR GİYİM SANAYİSİNİN TEKNOLOJİK DÜZEYİ

  

Teknoloji, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri, istihdamı, katma değeri yüksek sanayi ürünleri üretebilme yeteneği v.b. pek çok önemli konuda belirleyicidir. Teknolojik gelişme bir kalkınma sonucudur. Verimliliği artırabilmek için temel altyapıların yanı sıra özellikle teknolojik altyapının güçlendirilmesi gereklidir.

 

konomik gelişme bilim ve teknolojinin desteği sonucu oluştuğundan sosyal gelişmede de bilim ve teknoloji temel unsur olarak kabul edilmektedir.

 

İşletmeler açısından teknolojik gelişme, mevcut üretim metotların geliştirilmesi, örgütün teçhizat ve yeni mamullerin ıslahı, mamul faaliyetlerinde tasarruf sağlanması gibi işletmelerin ihtiyaç ve sorunlarını dikkate alan her çeşit gelişmeleri kapsamaktadır.

 

Yeni bir teknolojinin üretim alanına girmesiyle üretim miktarında artışlar olacağı gibi, kullanılan hammadde miktarı ve işgücünün azalması ile ürün maliyetlerinde de düşmeler görülebilir. Bununla birlikte aynı maliyetle üretilen ürünlerin kalite düzeylerinde önemli artışlar olabilmektedir.

 

Dünya ticaretinde önemli bir yeri bulunan hazır giyim ürünlerinin rekabetinde, geçmişe oranla kalite ve teknolojinin öncelikli duruma gelmesi nedeniyle sektörde teknolojik gelişme ve araştırma geliştirme faaliyetleri özel bir öneme sahip olmuştur. Türkiye'de ileri teknoloji gerektiren birçok sanayi mamulü üretilmesine rağmen hazır giyim işletmelerinin ihtiyaç duyduğu makineleri üretemez durumda olması bu alanda yapılan çalışmaların yetersiz olduğunun göstergesidir.  

 

2.2. KONFEKSİYON SANAYİSİNDE CAD-CAM SİSTEMLERİ

 

2.2.1 Cad Cam Sistemi Nedir?

Dünya ticaretinin içinde konfeksiyon üretim hacminin payı oldukça yüksektir. Dünya hazır giyim ticareti 2000 yılında 199 milyar USD olmuştur bu oran ile hazır giyim sektörünün dünya mal ticareti içindeki payı % 3,2, dünya sanayi malı ticareti içindeki ise &4,3 olmuştur (5). Ancak küreselleşen zorlu rekabet koşullarını da beraberliğin de deri sektörü, 1970’ler den beri Türk ekonomisinde giderek artan önemde rol almaktadır. Emek yoğun bir üretim sektörü olması nedeniyle de geniş bir istihdamı yaratma potansiyeli bulunmaktadır. Katma değeri yüksek ürün ihraç etmekte olan sektör toplam imalat sanayi inde &2, toplam istihdam içinde ise %1,5’lük paya sahiptir Türk deri sanayi i gerek üretim diğeri, gerekse ihracat potansiyeli acısından rekabet gücü ve yüksek üretim kapasitesi ile Dünya devletleri ile yarışmaktadır. Türkiye de deri ve deri mamulleri sanayi son 15 yılda hızla ilerlemesi sürdürmüş ve yurt içi geniş ham deri kaynaklarının yanı sıra önemli ölçü de ithal ham madde kaynaklarına da kullanarak önemli tutarda deri ürünleri ihracatı gerçekleştirmek suretiyle uluslar arası pazarlarla bütünleşmeyi büyük oranda paylaşmıştır.

 

Deri sanayi, 400.000 tonluk yıllık deri işleme tapa sitesi ve faaliyette bulunan 1200 firma ile Türkiye’nin 10 uncu büyük sanayi kolu durumundadır. Ancak deri sektörünün temel girdisi olan ham derinin ülke içindeki üretiminin yeterli olması nedeniyle ham ve yarı işlenmiş deri talebi ithalat yolu ile karşılanmaktadır. Ham madde ihtiyacının büyük kısmını ithalat yoluyla karşılayan ve bunu katma değeri yüksek ürünler haline getirerek büyük bir kısmını bavul ticaretiyle kuzey ülkelerine ihraç eden deri sanayi yi, bu ticaretin giderek azalması ile kayıtlı ihracata ağırlık verilmeye başlamıştır 1998 yılında yaşanan Rusya krizi sonun da üretiminin yaklaşık yarısını bu pazara ihracat eden sektörde tek Pazar bağımlık nedeniyle ciddi bir sarsıntı meydana gelmiştir. Bu kriz sonunda sektördeki firmaların bir kısmı kapanmış veya küçülmeye başlamıştır. Sektörün performansı önemli ölçüde ihracata bağımlıdır. Kayıtlı ihracat tutarı ile toplam ihracatımızda 8,2’lik bir paya sahip olan sektör bavul ticareti rakamlarının da bu tutara eklenmesi ile payını daha da arttırmaktadır. 2002 deri ürünlerinde 350 milyon USD’lık ihracat gerçekleştirilmiştir. Deri ürünlerindeki en önemli ihracat kalemini 257 milyon USD de ve 100 de 73’lük payı ile deri giyim eşyaları oluşturmaktadır. Türkiye deri konfeksiyoncuları derneği ne göre bavul ticaretinin 2001 yılı için 1,2 miyar USD olduğu düşünülmektedir. Bu rakam sektörün resmi ihracatının yaklaşık iki katıdır. Bavul ticareti, sektörün son yıllarda hızla gelişmesine olanak sağlarken diğer taraftan da dek pazara bağımlı olarak gelişmeye ve eski pazarların önemini yitirmesine ve sektörün yeni Pazar arayışlarına neden olmuştur. Bu nedenle 1998 yılında Rusya da yaşanmış olan ekonomik krizde en çok etkilenen sektörlerin başında deri sektörü gelmektedir. Ancak çok dinamik olan sektör, ihracatını da istikrarla ülkelere ve pazarlara yöneltme başarısını göstermiştir.

 Konfeksiyon ticareti de değer bazında, kararlılık getiren ürünlerin katma değeri yüksek giysiler olduğu görülmektedir. Bu tür ürünlerin kısa sürede, uygun kalite ve fiyatta üretilebilmesi için ileri teknoloji desteği gerekmektedir. Konfeksiyon sektöründe bu desteğe CAD/ CAM sistemleri sağlamaktadır.

 

2.3.DERİ KONFEKSİYON SEKTÖRÜNDE CAD CAM KULLANIMI

Teknoloji, günün gereksinimlerini karşılamak üzere sürekli gelişme göstermektedir. Emek, malzeme, zaman tasarrufu sağlamak ve standart üretimler için bilgisayar destekli tasarım ve üretim sistemleri geliştirilmiştir. Bilgisayar destekli sistemler (CAD/CAM) çok değişik iş kollarında kullanılmaktadır.

 CAD (computur aide desine- bilgisayar destekli tasarım); bir tasarımın oluşturulması, düzeltilmesi, iyileştirilmesi, çözümlenmesi (analiz edilmesi) ve sunulması için bilgisayar olanaklarını kullanması gerekmektedir.

CAM (computer aided manufacturing-bilgisayar Destekli Üretim); işlerinde malzeme akışı, üretim makinelerinde iş akışı planlaması, yönetimi ve kontrolünde bilgisayarın kullanımıdır.

 

Hazır giyim işletmelerinde üretim öncesi hazırlık döneminde oldukça fazla iş gücü, zaman ve maliyet kaybı olmakta ve yapılan bir hata müşteriye kadar ulaşmaktadır.

 

Bilgisayar destekli çalışma ile insana bağımlılığın azaltılması, standart ürün üretimi, üretim zamanlarında düşüşler ile verimliliğin arttırılması ve buna bağlı olarak maliyetlerde düşüşler amaçlanmaktadır. Ancak bu sistemler son derece pahalı sistemlerdir. Bu nedenle sermaye yoğun sistemlerin son derece verimli çalıştırılması gerekmektedir. Fizibilite çalışması yapılmadan alınan ve verimli çalıştırılamayan bir sistem amacının tam tersine maliyetleri arttıran bir faktör haline de dönüşebilmektir.

 Hazır giyim üretimi emek yoğun özellikte bir sektördür. Ancak CAD/CAM sisteminin aktif olarak iş yaşamında kullanılmaya başlanması ile hazır giyimde otomasyon gelişmiş ve dikim dışında diğer birimler sermaye yoğun özellik kazanmıştır.  

 

CAD/CAM sisteminin en önemli özelliklerinden bir tanesi de birimler arası haberleşmenin bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesidir. Böylece iletişimde zaman kaybı ve yanlış bilgi aktarımı önlenmiş olmaktadır. CAD/CAM sistemlerinin birbiri ile uyumlu olması tasarım aşamasındaki bilgilerin üretim aşamasında da net olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Hatta tasarım ve üretim yapılanması farklı yerlerde olan firmalarda bile aradaki uzaklıklar Internet ortamında iletişim kolaylığı sayesinde sıfırlanmaktadır.

 

Bir deri ürünü meydana getirecek olan derilerin renk ve yapı olarak bir birlerine en yakın şekilde sınıflandırılması işidir. Daha sonra ise kesimci adı verilen tecrübeli elemanlar tarafından giysi veya ayakkabısı oluşturan elamanlar kesilir. Tekstil konfeksiyonda birden fazla kumaş katı aynı anda kesilirken deri konfeksiyon ve ayakkabı imalatında deriler tektek elle kesilir. Bundan dolayı da kesim işlemi çok dikkat gerektiren ve uzun zaman alan bir işlemdir.

 

Günümüzde hızla değişen moda akımları müşterilerine alışveriş davranışlarının değişmesi ile artık istekleri daha hızlı tasarım ve üretimle ilgili çözümler aramaya zorlamaktadır.

 

COD/CAM; bilgisayar destekli üretim anlamına gelir. Dizayn ve üretimde bir takım fonksiyonları yerine getirmek için dijital bilgisayarların kullanılmasıyla ilgili teknolojidir.

 

COD; mühendislik dizaynının ortaya çıkarılması, geliştirilmesi, analiz ve modifikasyonun desteklemek için bilgisayar sistemlerinin kullanılması olarak tanımlanabilir. Bu sistem donanım yazılım ve kullanıcı üçlüsünden oluşur.

 

CAM; bir işletmenin üretim kaynakları arasında oluşturulan birdir bilgisayar etkileşim alanı aracılığıyla işletmenin faaliyetlerini doğrudan ya da dolaylı olarak planlanması yönetimi ve kontrolü için bilgisayar sistemlerinin kullanılması olarak tanımlanabilir.

 

CAM uygulamalarını iki gruba ayırabiliriz:

1- Bilgisayarlı gözelim ve kontrol: Bilgisayarın imalat işlemine, üretimin gözlenmesi veya kontrolü için direkt olarak bağlanmasıdır.

2- Üretim destek uygulamaları: Bilgisayarlı imalat işlemi arasında doğrudan bir etkileşimin olmadığı, bilgisayarın işletme içindeki üretim faliyetleridir.

 

 2.4. TEKSTİL SEKTÖRÜNDE CAD CAM KULANIMI

Zorlu rekabet koşullarının yer aldığı pazarlarda zorlanan şirketlerin önünde iki seçenek vardır; otomasyona geçmek yâda zaman içinde kaybolmak yâda pazara sunulan ürünler için farklılıklar ve kullanım kolaylığı bir avantaj olmasına karşılık, kullanıcıya kolaylık sağlayan ürünlerin tasarımı ve üretimi, kullanıcıya sağladığı kolaylıkların tersine gittikçe karmaşıklaşmaktadır. Üretici firmaları için karmaşıklığın artmasını üç değişik yaklaşımla önleme şansı söz konusudur:

 

·      Ürün geliştirme ve üretim sürelerini arttırmak,

·      Ürünün kalitesinden fedakârlık ederek ürün geliştirme ve retim süresini aynen korumak,

·      Zamandan yâda kaliteden fedakarlık etmeden tasarım – üretim süresini kısaltacak yöntem ve araçları kullanmak.

 

Pazarlarda kalabilmenin koşulunun üçüncü yolun seçilmesinden geçtiği acıktır. Tasarım, çizim. Analiz, süreç, planlama, uygulama ve araçlar bu seçeneğe yönelik çözüm arayışlarını güçlendirmektedir

 

Müşteriler daima daha kaliteli ürünü tercih ederler. Ürün kalitesini arttırma yolu ise, daha iyi tasarım ve üretim sırasında daha iyi kalite kontrol dür. Günümüzde müşteriler; artık genel amaçlı, fazla seçenek tanımayan ürünler ile yetinmekte, çok daha fazla model arasından secim yapmak olası ise istediği özelliklere ve kişisel beğenilere uygun özel üretim yaptırmak istemektedir geleneksel tasarım ve üretim yöntemleri ile karşılanması çok zor olan bu talebi alçak bilgisayar tümleşikli üretim (computer intekğrater manufaçturing – CIM) sistemleri ile sağlamak olanaklıdır

 

CAD (computer aited desiğne); bir tasarımın oluşturulması, Düzeltilmesi, iyeleştirilmesi, çözümlenmesi (analiz edilmesi) ve sunulması için bilgisayar olanaklarının kullanılmasıdır. CAM (computer aited manufac turing) ise; işletmelerde malzeme akışı, üretim makinelerinde iş akışı planlaması, yönetimi ve kontrolünde bilgisayarın kullanımıdır.

 

CAD /CAM; tasarım ve üretim aşamalarında, bütünleşme ve otomasyona katkıda bulunarak işletmelerin üretkenliğini ve verimliliğini kolaylı olarak arttırır CAD/CAM, geleceğin fabrikası olarak tanımlanan “CIM” kavramının teknolojik alt yapısını oluşturur. Bu sayede, işletme yapısında ayrı iki fonksiyon olarak farklı departmanlar tarafından yürütülen tasarım ve üretim, bilgisayar ululamalarının yaygınlaşması ile birlikte iç içe geçerek bütünleşme yolunu girmiştir.. Tekstil dünyasında bazı nedenlerden ötürü CAD kullanılması çok yavaş gerçekleşmiştir. Bu nedenlerin başında sektörde başlangıçta parasal kaynakların daha sınırlı olması gelmektedir. Sektör daha karmaşık sorunlar ile uğraştığından dolayı yakın zamana karşı, tekstil firmaları için, üretim ve pazarlamanın geri planında kalmıştır. Konfeksiyon sektörün de CAD sistemleri; kumaş deseni ve giysi modeli tasarımı, giysi kalıbı tasarımı, sekilendirilmesi, kesim planı tasarımı ve üretim hattına tasarımda kullanılmaktadır. CAM sistemleri kumaş kesimi (kumaş katlarının planlanan kesim planına göre kesimi) ve askılı taşıma (üretim hattına planlanan şekilde kesilen parçaların dağıtımı) işlerini gerçekleştirmede kullanılmaktadır.

 

2.5. CAD-CAM Sistemleri ve Gelişimi

1960 yıllarında Howard Hughes, iki boyutlu uygulamalarla ilgili bilgisayar kontrollü donanımları gerçekleştirmiştir ve bu güne kadar bu uygulamalar geliştirilmiştir. Kullanıcı el ile yaptığı çizimdeki olanaklara hatta daha fazlasına sahiptir. Hatta el ile yapılması güç olabilecek tekstürleri yaratmak, CAD ile daha basit olabilmektedir. Var olan tekstürleri scannerda tarayıp sisteme aktararak başka biçimlerde de kullanmak mümkündür. CAD teknolojisi alıcıların kusursuza yakın bir biçimde doğru kumaş ya da tekstür ile tam bir tasarımı görmelerini sağlayacak yetkin seviyeye ulaşmıştır.

 

Bilgisayar kullanmadan yapılan çalışmalarda desenin sonucunu görebilmek için, eskiz çalışmaları yapılır. Desen baskı deseni ise; negatifleri hazırlanır, şablona çekilir. Pano baskı ise pano baskı kalıpları, metraj baskı ise desen silindirleri hazırlanır. Bu işlemlerden sonra desen istenilen renkler ile kumaş üzerine basılır. Desenlendirilmiş tekstil yüzeyi elde edildikten sonra bu yüzeyden giysi üretilerek desenin giysi üzerindeki son hali görülebilir. Tüm bu çalışmalar oldukça fazla işgücü, süre ve para ister. Oysa hiç bunlara gerek kalmadan desen bilgisayarda hazırlanıp renklendirilerek, yine ekranda yer alan giysi modelleri üzerine giydirilmek yolu ile çok daha kısa sürede, daha az emek ve para harcayarak sonuç hakkında fikir sahibi olunur.

 

CAD mühendislik uygulamalarının çoğunda, pratik uygulamaya elverişli tasarımları meydana getirmek için teknikler kurmaktadır. Eski sistemler sadece tasarlanılış ürünleri yedekleme ve çizim araçları içerirdi. Modern CAD en iyi seviyedeki tasarımlarda tasarımcılara birçok analiz aracını birleştirerek ve tasarıınlarının fonksiyonlarını test ederek yardım eder. Ayrıca; üretim bilgileri CAD tasarımları tarafından verimli bir şekilde bir araya getirilebilir. Ürünlerin üretiminde kullanılan bilgisayar sistemlerindeki gelişmeler bu güne kadar parça parça olmuştur. Tasarım sistemleri ürünlerin görünümü kısmında yoğunlaşmıştır. CAD sistemlerinin işe yararlılığı çok büyük hacimli perakende satış için ürünler üreten üreticiler tarafından kanıtlanmıştır. CAD tasarımları da perakende alanlar tarafından dikkatle incelenerek işe yararlılığı ispatlanmıştır. Böyle durumlarda paha biçilemez dokuları ve farklı renkleri seri bir biçimde deneme yeteneği vardır. Aynı zamanda böyle sistemlerin son yazıcı teknolojisi kullanılarak prototip tekstil ürünlerini meydana getirme kabiliyeti de vardır.

 

Görüldüğü gibi giysi tasarımının en önemli aşaması olan, tasarlanan giysiyi İnsan bedeni üzerinde görme bilgisayar yardımı ile çok kolay bir hale gelmiştir. Hazırlanan tasarım manken üzerine giydirilerek kumaşın rengi, deseni, dökümü ve giysi modeli üzerinde yapılacak değişikliklerin sonuçları çok kısa sürede görülebilir. Böylece daha giysiler üretilmeden önce çeşitli kumaş, renk, desen ve model seçeneklerini içeren giysi katalogları elde edilebilir.

 

Günümüzde tasarımcılara estetik ve teknik çizimlerini yapmada büyük kolaylıklar sağlayabilecek, modelistlere ise kalıp çıkarma, serilendirme ve pastal hazırlama işlemlerinde yardımcı olabilecek pek çok 2D CAD sistemi bulunmaktadır. Bu sistemler tasarımdan üretime geçiş süresini oldukça kısaltmışlardır.

 

 2D CAD sistemlerinde tasarım alanında yapılan yenilikler; tasarımcının elle yapabildiği işlemler taklit edilerek, sistemdeki giriş araçları (grafik tablet, kablosuz kalem) geliştirilmiştir. Bu sistemlerde kablosuz kalem ve grafik tablet tasarımcıya tablet üzerinde serbestçe çizim yapabilme olanağı sağlamakta ve sonuçlar ekran üzerinde anında görülebilmektedir. Bu kapsamda Lectra Firmasmın geliştirdiği 'Graflc İnstinct', A3 boyutunda bir elektronik çizim masası ve kalem içermektedir. Benzer türde araçlar kalıp çizim sisteminde de geliştirilmiştir. Örneğin 'Gerber Silhoutte sisteminde kalıplar gerçek boyutunda kablosuz kalem kullanılarak elektronik kalıp masası üzerinde çizilebilir. Kalıp girişi yapılırken ekranda anında görüntü elde edilmektedir. Bu sistemler modeliste ekran üzerinde belirli bir skalada çalışmak yerine, tam ölçüde çalışma olanağını sağlar.

 

2D CAD sistemleri, tasanın ve kalıp çıkarma işlemlerini çok kolaylaştırmakla birlikte, tasarımcının bu sistemlerde tasanmların üç boyutlu giysi üzerinde görebilmesi mümkün değildir. Son yıllarda CAD sistemlerinde yapılan çalışmalar; bilgisayarda tasanmcıya yardımcı olabilecek sanal bir çevre oluşturmak, bu çevrede kumaştan oluşan sanal giysiler üzerinde model değişiklikleri yapmak yönünde olmuş ve üç boyutlu CAD sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemler tekstil sanayisinin yanı sıra diğer mühendislik ve mimarlık alanlarında da kullanılmaktadır. 3D CAD (üç boyutlu) sistemleri; kullanıcıya ön, arka, sağ, sol, üst, alt ve izometrik olanaklardan görüntü sağlar. Ayrıca bu sistemlerde model her yönde (x, y, z) döndürülebilir.

 

Giysi tasarım projesi, üreticilik ve teknik kalıp çıkarma becerilerinin yan sıra, kumaş özelliklerinin bilinmesini de gerektirmektedir. Bir giysinin canlı modele dönüştürülmesinde en kritik durum, kumaş ve giysi şekli arasında uyumu sağlamak ve insan vücudunun yumuşak dokusunu kalıba dökmektir. Örnek giysiden üç boyutlu bir prototipIerne yapılması, ancak defalarca denemeler yapılarak, yani kumaş-vücut uyumu yeterli düzeye getirilinceye kadar çalışarak başanya ulaşılabilir.  

 

2.5.1. Gerber Accumark V-Stitcher

Bilgisayar destekli tasarım sistemlerden bir tanesi olan AccuMark V-Stitcher tasarlanan giysiyi 3 boyutlu manken üzerinde denenebilmekte, kalıp uyumu, kumaş dokusu kontrol edilebilmektedir. GERBER AccuMark PDS kalıp hazırlama programında hazırlanan kalıpların 3 boyutlu manken üzerinde duruşlarını kontrol edilebilmektedir. Koleksiyon için sınırsız sayıda manken kullanılabilmektedir. AccuMark V-Stitcher numune sayılarını ve üretim süresini belirgin şekilde azaltmaktadır. AccuMark PDS programında 2 boyutlu kalıplarda yapılan değişikliklerin sonuçlarını 3 boyutlu manken üzerinde gözlemlenebilmektedir.

 

AccuMark’ta hazırlanan kalıpları V-Stitcher’da görülebilmektedir. Parçalarda yapılan tüm değişikliklerin üç boyutlu yansıması anında ekrandan gözlemlenebilmektedir.

 

Amacı, 2D tasarımdan bir 3D beden formu oluşturmak ve her açıdan görülebilen sanal bir ortam meydana getirmektir. Daha ileri bir safhada sistemin iyi bir kumaş modeli ile uyum sağlanarak tasarımcının oluşturulduğu 3D beden formu ile hangi özellikte kumaşın kullanılması gerektiği tespit edilir. Kumaşı giysi üzerine yerleştirebilmek için görsel yüzey tekniklerine ve objektif verilere ihtiyaç duyulur. Sistemler 2D CAD sistemleri ile her an bağlantı kurabilir, kalıp serilendirme işlemleri burada yapılarak bilgiler 3D CAD sistemine aktarılabilir ve her bedendeki vücut formu oluşturulabilir.

  

2.5.2. Gerber Accumark V-Stitcher’in ö nemli özellikleri

Ø               3 boyutlu realistik manken üzerinde giysilerinizi incelemenizi sağlar.

Ø               AccuMark PDS’te hazırlanan kalıpları istenen bedende 3 boyutlu giysi olarak detaylandırır.

Ø               Kalıbın 3 boyutlu mankene uygunluğunu analiz edebilir.

Ø               Kalıplar V-Stitcher ortamında PDS’ten daha kolay bir yöntemle düzeltilebilir.

Ø               3 boyutlu ortamda hazırlanan grafikler kolaylıkla AccuMark’a yansıtılabilir.

Ø               Detaylı simulasyonları sunuma hazır hale getirebilir.

Ø               İngilizce, Almanca, Yunanca, İtalyanca ve İspanyolca dil seçenekleri vardır.

Ø               AccuMark PDS programına tam entegrasyon sağlar.

Ø               AAMA veri uzantısını destekler.

 

2.5.3.  Üç Boyutlu (3D) Modellerine Yöntemleri

Tasarımın iki boyutlu sistemlerde göremeyeceğimiz gerçeğe yakın görüntülerini üç boyutlu sistemler verir. Böylece çizim sırasında fark edilemeyen hataların imalata geçmeden önlenmesi ve oldukça maliyetli olabilecek bir tasarım yenileme işleminin önlenmesi mümkün olur. Üç boyutlu sistemlerde tasarımdan imalata geçiş daha güvenli ve kısa zamanlıdır. 3D sistemlerde modellerie için üç yöntem vardır; a. wire ftame: tel çerçeve modeli, b. surface model: yüzey modellerine, c. solid modelling: katı modellerine.

 

Wire frame (Tel çerçeve modeli); tel çerçeve yöntemi ile modellerede cisimler ekranda yüzey kenar çizgileri ile tanımlanır. Tel çerçeveye benzediği için bu adı almıştır. Bir çelik konstrüksiyonu bu şekilde görüntülemek daha uygundur. Modelleme yöntemleri içinde tel çerçeve yöntemi birçok mühendislik uygulaması için uygun olan ve en basit modellerine yöntemlerinden birisi olması açısından tercih edilir. Hafıza ve işlem zamanı olarak da en uygun yöntemdir. Yüzeylerde olabilecek süreksizliklerin açıkça belli ve işlem zamanı olarak da en uygun yöntemdir. Yüzeylerde olabilecek süreksizliklerin açıkça belli olmasını sağlar. Karmaşık yapıya sahip objelerde elde edilen görüntüden şeklin anlaşılması zorlaşabilir. Tel çerçeve modellerine uzayda noktalar ve çizgilerin tanımlanması ile meydana gelir.

 

Surface model (Yüzey modelleme); tel çerçeve yönteminin yapısında bulunan birçok dezavantaj bu yöntemde giderilmiştir. Cismin dış görüntüsünün açıkça tanımlanması ve ayrıca NC kodu üretilmesinde tercih edilir. Kritik yüzeylerin tanımlanabilme özelliği NC kodu üretiminde avantaj sağlar. Kullanıcı tarafından belirtilen çizgiler esas alınarak birleştirilen yüzeyler modeli oluşturur. Ku1lanılış şekli olarak bu açıdan tel çerçeve yönteminin görüntüleme yapısına benzemektedir, yöntemin esası çeşitli şekildeki yüzeylerin dijital  formda bilgi kütüklerinde tanımlanmasıdır. NC parça programı ile CAD arasında gerekli olan güçlü bir bağıda sağlar. Tanımlanan yüzey üzerinde kesicinin hareketleri kolaylıkla simle edilebilir. Yöntemin zayıf noktalarından birisi toplam modelin tanımlanmasındaki eksikliktir. Her yüzey birbirinden ayrı tanımlandığı için yüzeyler arası kopukluk, uyumsuzluk olabilir. Yüzeylerin tüm cismi tam olarak kapladığına, hacmi oluşturduğuna ve birbirlerini kesmediklerine dikkat edilmelidir.

 

Solid modelling (Katı modellerine); en üst düzey modellerine tekniğidir, gerçek anlamda cismin iç ve dış geometrisinin tanımı yapılmış olur. Tel çerçeve veya yüzey modellerine

 

Yöntemlerinin zayıf kaldığı birçok nokta bu yöntemde giderilmiştir. Katı modellemenin esas özelliği görüntünün ötesinde cismin iç ve dış geometrisinin bilgi kütüğü şeklinde bilgisayara geçmiş olmasıdır. Modelin hacim, moment, ağırlık gibi fiziksel özellikleri hakkında bilgi edinilebilir ve kesitler alınarak cismin iç geometrik formu incelenebilir. Cisimlerin yüzeylerindeki renkler, geçirgenlik ışık yoğunluğu ve gölgelerce yapılabilir. Katı modellerine için CAD sistemlerinde iki temel yöntem kullanılır; B-rap (boundary representation) ve C-rep (constructive representation C­rep: constructive solid geometry-CSG). B-rep yöntemi cisimlerin kenar ve yüzeylerinin detaylı tanımlanmasını sağlar. C-rep yönteminde cismin modeli bazı standart geometrik parçaların (primi-tives) Boolean işlemleriyle birleştirilmesi, çıkarılması ve kesiştirilmesi ile oluşturulur. Kullanım kolaylığı ve genelde cisimler silindir, dikdörtgen gibi parçalardan oluştuğu için tercih edilir. Yüzey sınırlarının tanımı ve bu sınırlar boyunca iki boyutlu yüzeyler taraması ile cismin tüm hacmi tanımlanır. Eksenel sİmetri olan bir parça dönme şeklinde bir tarama ile veya üçüncü bir boyut vererek üretilmiş hacimlerden model oluşur. Karmaşık yüzeylerde tanımlanan eğriler boyunca yapılan tarama yüzeyi oluşturur. Tasarım1anacak cismin yapısına göre bu iki yöntemden birisi tercih edilir.

 

 2.6. CAD-CAM SİSTEMLERİNİN DONANIMI

Tam bir bilgisayar destekli tasarım ve üretim sistemi şu donanımları içerir;

 

- Sanat tasarımı işleri için grafik paketi,

- Girdi donanımı, digitizer, tarayıcı,

- Etkileşimli donanımı olan iş istasyonları,

- Kalıp tasarımı sistemi yazılımı,

- Serileştirme yazılımı,

- Pasta! resmi yazılımı,

- çıktı ve yazıcılar,

- Tek, orta, çok katlı bilgisayar kontrollü toplu kesiciler,

- Üretim ve yönetim kontrol yazılımı,

- Bilgisayarlı dikim donanımı,

- Yukarıdan asılı taşıma sistemi.

 

2.6.1. Sanat Tasarım Sistemleri

Çizimler ve kumaş desenleri renkli scanner, video kamera ya da handy-scanner vasıtasıyla bilgisayara girilebilir.

 

Bu sistemlerin sunduğu çizim ve oluşturma fonksiyonları şunlardır;

 

Ø   Mouse ve kalem tableti kullanımı ile serbest elle çizimi,

Ø   İçi boyanmış veya sadece dış hatları olan geometrik şekillerin çizimi,

Ø   Şekillerin istenilen herhangi bir bölümünün taşınması, kopyalanması ya da boyutlarının değiştirilmesi,

Ø   Renklendirme sistemleriyle renk değişimi sağlama,

Ø   Pantone renk eşleştirme sistemi ile veya kullanıcının kendi oluşturduğu renk dosyaları ile renklendirme,

Ø   Renk varyantlarının otomatik olarak oluşturulması.

 

Bu varyantlar her türlü desene kolayca birkaç dakika içinde uygulanabilir. Modadaki değişimlerde ya da müşterinin isteği üzerine o dakikada desenler üzerinde düzeltme yapmak mümkündür. Çizime kumaş desenleri yerleştirilebilir, desenin boyutlan büyü1tülüp küçültülebilir. Kopyalama ve değişik dosyalardaki çeşitli şekil ve desenlerin ve bir araya getirilebilmesi, desenlerin ve detaylanan kolaylıkla modellere adapte edilmesi mümkündür. Şekillerin döndürülerek ve tekrar boyutlandılırarak istenilen doğru pozisyon yakalanabilir. Birden fazla desen ve şekli aynı anda ekranda görebilir. Değişik örgüleri kolayca boyayabilme, döndürebilme kalınlıkları ve boylan değiştirebilme imkandan vardır. Microsoft Windows komutsan kullanılarak yaratılan değişik dosya formatlan ve detaylan, sistem içine taşıyabilmek veya sistemden çıkartabilmek mümkündür. Obje birleştirme ve yerleştirme gibi en son teknolojik Software programlan kullanılarak yaratılan giysileri bir katalog içinde sunma imkanı vardır.

 

Numune masrafsan, sunuş ve satış için yapılan prina çıktılar kullanılarak düşürülebilir. Desen çıktılar alınabilir. Numune dikimi bu çıktı ile gerçekleştirilebilir.

 2.6.2.   Kalıp Tasarımı Sistemi

Tasarımlar, numunelerin üretimi ve moda gösterileri için onaylandıktan sonra, kesim ve dikim işlemleri başlar. Bu da, tasarım sürecinin bir parçasıdır ve bu konuyla ilgili yazılım programları "Kalıp Tasarım Sistemleri" olarak adlandırılırlar.

Hazır giyim dizaynlarının veya tüm koleksiyonlara yaratılışımda, renklendirilmesinde ve sunuluşunda kullanılan birçok bilgisayar sistemleri mevcuttur. (Accu Mark Silhoutte, Inves-Studio, Artworks System gibi)

 

Kalıp tasarım sistemlerinde; bilgisayarda ana kalıp hazırlama olanakları vardır. Sistemde beden ölçülerine göre ana kalıp hazırlanabilir.

 

 Kalıplar sisteme girildikten sonra, bir sonraki aşama için şekillendirilebilirler. Bu, blok temel kalıplardan direkt olarak kalıp stillendirilmesi veya stillendirilmiş mevcut kalıplar değiştirilmesi şeklinde olabilir.

 

Kalıp programlarının mönüleri oldukça büyüktür. Başlangıçta, kalıpların şekillendiri1mesi, bu işi elle yapmaktan daha uzun sürebilir. Bunun nedeni, uzun süre baştan başlamayı gerektiren hataların yapılması ve tek bir mönü maddesini incelemek için uzun süre harcamak veya dikkatsizlik yüzünden son yarım saatlik işin tamamen silinmesi olabilir.

 

Mönüler 3 bölüme ayrılır;

 

- Kalıp çizimi, bilgisayara girişi

- Kalıp bitirme işlemleri (dikiş payları, çentikler çıtlar vb.)

 - Serileştirme.

 

2.6.3. Serileme ve pastal hazırlama

Kalıp serileme; ana beden ölçüsü ya da orta beden ölçüsünden küçük ve büyük beden ölçülerinin kademeli olarak orantılı bir şekilde türetilmesi için kullanılan teknik bir deyimdir. Modellerin tasarımı tamamlandıktan sonra dikilebilmesi için kalıpların hazırlanması gerekir. Dikilen giysilerin içinden, üretim yapılacak olanlar seçilir ve bunların seri kalıpları hazırlanır.

 

Kalıp serileme genelde iki şekilde yapılır;

 

-    El ile yapılan (manüel )kalıp serileme

-    Bilgisayar ile yapılan kalıp serileme

 

Serileme baz kalıp üzerinde belirli noktalarda büyültme, küçültme, kısaltma ve uzatma yapılarak gerçekleştirilir. Serileme işlemi bittikten sonra her bedene ait parçalar kağıtlar üzerine aya ayrı kopya edilirler. Kesime geçerken her parça tek kartona geçirilir, bu çalışma uzun zaman alır ve emek ister.

Kalıp serileme bilgisayar sistemi ile daha kısa zamanda seri olarak yapılabilir. Bilgisayarda seri yapılırken kalıp üzerinde yapılabilecek çalışmalar genel olarak aşağıdaki şekilde özetlenebilir;

 

-    Pens uygulamadan

-    Pili uygulamadan

-    Boy kısaltma ve uzatma

-    En daraltma ve genişletme

-    Dikiş dikişe kontrol

-    X-Y yönünde çekme payı verme

-    Dikiş payı verme

 

2.6.3.1. Gerber AccuMark Klasik Yazılım Sistemi

Gerber AccuMark Klasik Yazılım Sistemi, kalıp tasarımı, serileme ve pastal hazırlamada yüksek performans elde edilebilecek en ekonomik sistemdir. Bu ekonomik sistem her boyuttaki üreticilere önemli miktarda üretim ve kalite artışı sağlar.

 

AccuMark Klasik Yazılım Sistemi standart MS Windows ortamında çalışır. Aynı anda birden fazla pencerenin açılabilmesi ile kullanıcı birçok uygulamayı aynı anda gerçekleştirebilir.        

      

AccuMark Klasik Yazılım kalıp tasarımı, serileme, pastal yapımı, bilgi yönetimi, kesim bilgilerinin yaratılması ve otomatik pastal hazırlanmasını da içeren tüm yazılım fonksiyonlarını sunar.

 

Kalıp tasarımı (PSD), serileme (GMS), bilgi yönetimi, çizim ve kesim bilgileri yaratımı (MWS) için özel konfigürasyonlarda mevcuttur.                              .  

2.6.3.1.1.Özellikleri
-Kalıp tasarım

- Otomatik kalıp yaratma özelliği ve buna ek olarak pile, pens, genişletme ve dikiş payı gibi gelişmiş özelliklerin olduğu en kolay ve güçlü kalıp programı.   
- Parça serileme

- Paralel seri yapma, X - Y koordinatlı seri, seri kuralları üzerinde hızlı değişim ve serili çizgi ölçme özellikleri.

- Pastal yapımı

- Tela blok, akıllı parça çalışma, otomatik top başı işaretleme, dinamik işlemler ve otomatik pastal yapımı   

                               .
- Pastal ve Parça çizimi

- Gerber, Infinity, AccuPlot, MicroJet ve SP - 200 / SP - 150 gibi çiziciler önermektedir.  

                       .
- AccuMark ExplorerTM

- AccuMark, Explorer ( araştır ) ve AccuMark Find ( bul ) programları sayesinde seçmeli araştırma işlemleri yapılabilir, elde edilen referans raporlarla ve yönetim araçlarıyla hız ve verimlilik arttırılabilir. Belli bir parçayı veya stili kullanan tüm pastalların raporu yaratılabilir, otomatik olarak siparişler ve raporu alınan pastallar yeniden oluşturulabilir, ayrıca standart e-posta yöntemi kullanılarak bir stil, pastal veya parçalar uzak bir bilgisayara hızlı ve kolay bir şekilde gönderilebilir.

 

2.6.3.2. AccuMark Standart Yazılım Sistemi

AccuMark Standart Yazılım Sistemi kalıp yaratma, serileme, pastal yapımı ve sistem / veri yönetim ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilmiş, başlama seviyesindeki Gerber sistemidir. Tüm AccuMark sistemleri, standart yazılım da dâhil olmak üzere, kullanıcıya kolaylık sağlayan MS Windows ortamında çalışırlar. Windows'un çok amaçlı özelliği, tutarlı, esnek ve iş akışına biçim veren, üretkenliği arttıran bir grafik kullanımı sağlar. Aynı anda birden fazla pencerenin açılabilmesi ile kullanıcı birçok uygulamayı aynı anda gerçekleştirebilir.

  

2.6.3.2.1. Özellikler

* PDS veya dijitice işlemi yoluyla kalıp girişi         

 

* Tam serileme özelliği

 

* Standart kalıp tasarım teknikleri ve serileme özelliğini kullanarak kalıp yaratma

 

* Yedek alma, yedek geri yükleme ve veri depolama özelliklerini içeren sistem

 

* Raporlama

 

* Hızlı ve etkili bilgi girişi

 

* Geliştirilmiş Windows kullanıcı ara yüzü

 

* Kopya pastal da dâhil olmak üzere üretim pastalı yapma özelliği

 

* Akıllı parça çakışma

 

* Parça ve pastal çizimi ve çizim yönetimi

 

2.6.3.3. Gerber AccuMark Profesyonel Yazılımı

Gerber AccuMark Profesyonel Yazılımı Windows 95, 98, NT ve 2000 ortamlarında çalışır. Profesyonel Yazılım, kullanıcılara çalışma ortamlarını düzenleme imkanı verir ve birçok dilde hazırlanmıştır. Çok pencereli ortam kullanıcılara seçilmiş uygulamaları izleme, düzenleme ve aynı anda işlem yapabilme imkanı verir. Tekrar eden işlemler standart kes- kopyala özelliği kullanılarak daha hızlı üretime uygun hale yönlendirilir.

 

Tüm AccuMark Profesyonel Yazılım sistemleri Kalıp Tasarım 2000 TM, serileme, Pastal sistemi 2000 TM, bilgi yönetimi ve kesim bilgisi yaratma fonksiyonlarını da içerecek şekilde sağlanır. [6]   

 

2.6.3.3.1. Özellikler

* Kalıp Tasarım PDS 2000 - Bu sistem tekrar eden zaman kaybettirici tüm işlemleri ortadan kaldırır ve daha az sürede daha çok kalıp yapılmasını sağlar. Bu durum kalıp oluşturma süresini önemli oranda kısaltır ve buna bağlı olarak karlılığı arttırır.

* Parça serileme - Parça Tasarım 2000'e en geniş serileme araçlarını sağlayacak şekilde birçok yeni serileme seçeneği eklenmiştir.

 

* Geliştirilmiş formlar - Tüm bilgi girişi ve işlem talepleri standart Windows yazım tekniklerini kullanarak yaratılmış ve geliştirilmiş formlar yoluyla yapılır. Seçmeli menüler ve kolay kullanım araç çubukları sipariş giriş taleplerini işleme için alternatifler sunar.

* Pastal hazırlama - Pastal Sistemi 2000'de seçmeli menü ve ikonlar yenidir. Otomatik hale getirilmiş birçok işlem ve özellikleri tüm ürün tipleri için hızlı, etkili pastal hazırlamayı sağlar.

 

* Pastal ve Parça Çizimi - Gerber, Infinity TM, AccuPlot TM, MicroJet TM ve SP - 200 / SP - 150 çizicileri de içeren birçok alternatif sunar.

 

* AccuMark ExplorerTM - AccuMark, Explorer ( araştır ) ve AccuMark Find ( bul ) programları sayesinde seçmeli araştırma işlemleri yapılabilir, elde edilen referans raporlarla ve yönetim araçlarıyla hız ve verimlilik arttırılabilir. Belli bir parçayı veya stili kullanan tüm pastalların raporu yaratılabilir, otomatik olarak siparişler ve raporu alınan pastallar yeniden oluşturulabilir, ayrıca standart e-posta yöntemi kullanılarak bir stil, pastal veya parçalar uzak bir bilgisayara hızlı ve kolay bir şekilde gönderilebilir.

* Pastal Transferi - AccuMark Profesyonel Yazılım birçok çeşit MicroMark TM pastallarını AccuMark pastalı gibi açmayı, izlemeyi, değiştirmeyi ve kaydetmeyi sağlar.

* Launch PRO TM - Sipariş kaydı, pastal, pastal çizimi ve kesimi gibi tüm işlemlere çabuk geçiş imkanı sağlar. Bir kez tıklayarak üretim ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere istenen uygulamayı kullanmaya hazır durumu gelinir.

 

2.6.3.4. AccuMark Silhouette Ana Kalıp Tasarım Sistemleri

AccuMark Silhouette Ana Kalıp Tasarım Sistemleri alışılmış modelistlik yöntemlerini bilgisayar ortamına taşımaktadır. Bu sistemler, kalıp hazırlamada kullanılan araç gereçleri ve gerekli insan becerisini bilgisayar otomasyonu ile birleştirerek yaratıcılık ile teknoloji arasında eşsiz bir iletişim sağlar.
AccuMark Silhoette bilgisayar otomasyonu, modelistin kalıp tasarım dünyasını parmaklarının ucuna getirir. Silhouette Sistemi modelistlerin kalıp tasarımında kendi içgüdüsel yeteneklerini, kişisel tekniklerini ve tercih ettikleri araç gereci kullanabilme olanağını sağlar. Silhouette, bu yaratıcı ortamı kısıtlamak yerine desteklemektedir.

 

2.6.3.5.1. Özellikler

* Modelistlere kendi araç gereçleri ile doğal bir ortamda çalışabilme olanağı sunar.

 

* Zaman alıcı geriye dönüş işlemlerinin çıkarılması  ile artan zamanın verimli bir şekilde yaratıcılık için kullanılabilmesini sağlar

 

* Silhouette, kumaş üzerinde uygulama yapma ve tüm ölçekli taslak çizim dâhil olmak üzere tüm kalıp hazırlama metod ve tekniklerini destekler.

 

* MS - Windows birçok işin aynı anda yapılmasına olanak veren çok amaçlılık özelliğine sahiptir.

 

* Kalıplar, serileme ve pastal hazırlama işlemleri için anında hazırlanabilmektedir.

 

* Üretim sürecini belirgin bir şekilde kısaltır.

 

AccuMark Silhouette, modelistin becerilerini,  tecrübesini ve kapasitesini geliştirme fikriyle hazırlanmış bir teknolojidir. Bu sistem zaman alıcı, tekrarlamalı işlemleri ortadan kaldırarak modelistin tüm dikkatini kalıp yaratma ve geliştirme çalışmasında yoğunlaştırmasını sağlar. Kolay kullanımı ve güçlü teknolojisi ile üretim sürecinin son derece kısıtlı olduğu günümüzde konfeksiyon sektörüne büyük bir dinamizm getirir.

 

 

2.6.3.5. UltraMark Nester   Otomatik Pastal Hazırlama Programı

Pastal yapım işlemlerini kolaylaştırmak için Gerber Technology Inc. & IET ( BIRD Vakfının desteği ile ) tarafından geliştirilen güçlü otomatik pastal hazırlama donanım ve yazılım teknolojisi. NESTER programı, AccuMark işlemlerinizi engellemeden iki farklı modda çalıştırılabilmektedir.

 

Taslak ( Draft ) modunu kullanarak maliyet pastallarını çok hızlı bir şekilde hazırlanabilmektedir. Üretim pastallarının yapımı için NESTER programında, Full modunu kullanarak birden fazla deneme yapabilir ve en iyi sonucu elde edilebilmektedir. Full modu kullanıldığında, sistemin seçtiğiniz pastalı hazırlarken harcayacağı maksimum zaman miktarını belirleyebilirsiniz.

   

2.6.3.5.1. Özellikler:

* Çok işlevliliğe sahip Windows 95 veya HP UNIX RISC ortamlarında çalışan güçlü Pentium işlemcili PC                                          .

 

* Pastal hazırlanması sırasında, parçaların çevrilmesi ve belirtilen defo çizgileri dikkate alınmaktadır.

 

* Toplu işlem modları, AccuMark'ta yapılan işlemleri engellemeden pastal hazırlama sırasında verimliliği artırmaktadır.                                   .

* Arka planda işlemler devam ederken, operatörlerin diğer işleri yapabilmesine imkan sağlar.

* Pastallar, hem AccuMark hem de MicroMark sistemlerinden alınabilir.         
.
* Network bağlantılı Pentium PC veya UNIX sistemi ile mevcut AccuMark veya MicroMark sistemlerine bağlanabilme özelliği vardır.

 

2.6.3.6. UltraMark Optimizer Programı

Pastal yapımında optimum verimi bulmak için Gerber Technology Inc. & Harvard Üniversitesi ( Alfred P. Sloan Vakfının desteği ile ) tarafından geliştirilen güçlü yazılım ve donanım teknolojisi. Optimizer programı, model ve beden değişiklikleri yapılan pastalların verimliliğini hızlı bir şekilde maksimum yapmaktadır. Optimizer, ayrıca önemli kumaş tasarrufları sağlamaktadır.  

 

2.6.3.6.1. Öz ellikler

 * Çok işlevliliğe sahip Windows 95 veya HP UNIX RISC ortamlarında çalışan güçlü Pentium işlemcili PC                                      .

 

* Model ve beden değişikliği yapılan pastallarda, üst üste binmelerin otomatik olarak algılanması ve düzeltilmesi                                                  .

 

* Pastal eni değişikliği durumunda, pastalların otomatik olarak düzeltilmesi            .

* Pastal verimliliğini artırmak ve kumaş kullanımını azaltmak için mevcut pastalların kullanılması

 

* Pastal yapım zamanını en aza indirmek için, AccuMark'da yapılan işlemleri engellemeden arka planda sıkıştırma yapılmasına ve üst üste binmelerin düzeltilmesine imkan vermektedir.

 

* Pastallar, hem AccuMark   hem MicroMark sistemlerinden alınabilir.               .      

* Network bağlantılı Pentium PC veya UNIX sistemi ile mevcut AccuMark veya MicroMark sistemlerine bağlanabilme özelliği mevcuttur.

 

2.6.3.7. Vision Fashion Studio

Fashion Studio, giysi, moblya, ayakkabı, aksesuar gibi farklı türdeki ürünlerin tasarım, resimlendirme, pazarlaması ve imalatı için gereken sanatsal çalışmaları kolaylaştıran bir grafik programıdır. Fashion Studio, fikirleri her zamankinden çok daha hızlı ve canlı bir şekilde geliştirmek ve gerçeğe dönüştürmek için gereken gücü sağlar. Öğrenilmesi ve kullanımı kolay bir işletim sistemi olan Windows ortamında çalışır.

 

Fashion Studio, kalem, tebeşir, karakalem, mürekkepli kalem, keçeli kalem, renkli kalem, pastel boya ve yağlı/sulu boya gibi standart malzemeleri elektronik olarak taklit eder.

 

2.6.3.7.1. Fashion Studio 'nun içerdiği yazılım araçları

* Taslak çizimler ve moda tasarımları yaratmak için boyama malzemeleri

 

* Orjinal kumaş baskı tasarımları yaratmak ve mevcut tasarımlarda değişiklik yapmak için araçlar

 

* Katalog hazırlamak için fotoğraflar üzerinde değişiklik yapmaya yarayan araçlar

 

* Renk seçimi ve düzenlenmesi için malzemeler

 

* Örgü, dokuma ve baskı kumaş tasarımı için araçlar

 

* Taslak çizimleri ve fotoğraflar üzerine kumaş giydirmek için araçlar

 

* Teknik gösterimler, logolar, dikim talimatları için vektörel çizim araçları

 

* Reklam panoları, ilanlar ve katalog yaratmak için masa üstü yayıncılık araçları

 

Fashion Studio, tasarım geliştirme sürecini kısaltarak maliyeti azaltır, performansı ve karlılığı arttırır. Fashion Studio'nun modüler bir sistem olması sayesinde, istediğiniz programları seçerek ihtiyaçlarınıza tam olarak karşılık veren bir paket oluşturabilirsiniz

 

 2.6.3.8.Yüksek hızlı Çiziciler

Gerber AccuPlot 100, yerden tasarruf sağlayan, uygun fiyat seviyesi ile mükemmel kalite sunan yüksek hızlı bir çizicidir. Bu çizici, optimum hassasiyet ve güvenilirlik ile saniyede 2300 mm. 'ye ulaşan hızlarda çalışmak üzere dijital teknolojiyi kullanmaktadır. Sağlam yapısı ve sessiz çalışması ile birlikte 914 * 2090 mm. ölçülerine kadar olan çizimler için kullanılır. Gerber AM - 5 ve MARKAMATIC sistemleri ile tam anlamıyla uyumlu olup ekonomikliği ve kolay kullanımı sayesinde tüm çizim ihtiyaçlarına çözüm olabilmektedir.

 

2.6.3.8.1. Özellikler

* Saniyede 2300 mm. 'ye kadar çizim hızı

 

* Dış çapı 165 mm. olan standart kağıt rulosunda 1,55 m. genişliğe kadar çizim imkanı

 

* Hassas ve güvenilir ürün çıktısı için dijital teknoloji kullanımı

 

* Minyatür çizim yanında tam alan çizim olanağı

 

* Yüksek hız işlemlerinde dahi temiz ve sürekli çizim için kalem kartuşu kullanımı

 

* 256 kb lokal hafıza, 32 bit güç işlemcisi

 

 Bu yüksek hızlı düz işlem kolaylığının yanı sıra maliyetten fedakarlık yapmadan kalıp ve pastal çizimlerinin maksimum verimlilikte elde edilmesini sağlar.

 

Gerber AccuPlot 300 serileri kalemli ve mürekkepli çiziciler olup üretilecek kalıp ve pastal çizimlerinin, düşük maliyet ve yüksek hızda gerçekleştirilmesini sağlayan sistemlerdir. Kullanılan dijital teknoloji, çizimlerin kaliteli, gerçek ölçülerde veya ölçekli olarak yapılmasını sağlar.

 

 Hızları, çizim esnasında saniyede 2,300 mm'ye kadar ulaşan AccuPlot çizicileri, çalışmalarını müdahaleye gerek kalmadan tamamlayabilir. Yüksek hızda gerçekleştirilen çizimler, üretim verimliliğini olumlu yönde etkileyerek, yapılan yatırımın kısa sürede  geri dönmesini sağlar. AccuPlot çizicilerin ekonomikliği ve kullanım kolaylığı, onu tüm çizim uygulamaları için bir çözüm haline getirir.                          

 

AccuPlot çiziciler, tüm Gerber ve diğer bir çok CAD sistemleri ile uyumlu olup, uygun fiyata yüksek bir çizim kalitesi sunar. Kapladığı alanın azlığı ve kullanım kolaylığı ile sizi pazardaki rekabet ortamına en iyi şekilde hazırlar.

 

 2.6.3.9.Inkjet Çiziciler Büyük pastalların hızlı üretimini sağlayan dikey çiziciler

 

Infinity serisi inkjet sabit hızda hareket eden kağıt rulolarında sürekli çıktı sağlar. Herhangi bir miktar ve tipte veri çizdirilebilir ( çok yazılımlı küçük parçalar, sürekli çizgiler, bar kodları, dikiş çizgileri, talimatlar v.b. )

 

Çok geniş bir formatta çizim için ideal olup herhangi bir tasarım veya pastal yapım alanına sığabilecek kadar küçüktür. Bu dikey çizici monte edilmesi kolay, minimum yer gereksinimi olan, duvar kenarına bile konulabilecek bir boyuttadır.                Optimum verimlilik ve maliyet tasarrufu için kullanılan mürekkep miktarı uygulamaya bağlı olarak operatör tarafından ayarlanabilir. Tüketim malzemelerinin ucuzluğu Infinity çizicileri türünün en ekonomik ürünü yapar.        

                     .

Hewlet-Packard "print engine" teknolojisi sayesinde en yüksek esneklik ve performansa ulaşılmaktadır. Windows tabanlı grafiksel kullanıcı ara birimi, ana sistemdeki durum mesajlarının kontrolünü sağlar. Infinity çizici, tüm Gerber ve diğer birçok CAD sistemleri ile uyumlu olup, güvenilir, hızlı ve kaliteli çıkışlar için her türlü network uygulamasında kullanılabilir.

 

 2.6.3.9.1. Infinity II Çizici Özellikleri                       .

 

* Saatte 37-66 m/saat hız aralığında sabit ürün çıktısı

 

* Çizici şasisi üzerindeki LCD panel çizici durumu ve mesajları gibi bilgileri gösterir.

 

2.6.3.9.2. Hızlı ve Hassas Kalıp Çizim / Kesim Sistemleri

Model haneler için ideal olan bu sistemler kalıpların yaratılması, kontrolü, düzeltilmesi ve çizilmesinin yanı sıra mini pastal çiziminde de kullanılabilirler. 

 

Gerber Technology çizici ailesine yeni eklenen bu kalıp / çizim / kesim sistemleri tüm AccuMark ve Silhouette sistemleri ile uyumlu olup en son AccuMark Accel programını kullanmaktadır.

 

Aynı zamanda AccuMark kalıp tasarım programı ile kullanılan materyalin en optimum şekilde kesilmesi sağlanır ve malzeme maliyeti de düşürülmüş olur.

 

Ayarlanabilir yüzeyi sayesinde kullanım kolaylığı ve yer tasarrufu da sağlanmış olur.

 

SP - 150 dikey çizici / kesici ana kalıp ve sekilendirilmiş kalıpların çizimi  için top kağıt kullanır.

 

Çizim ve kesim hızı 1,131 mm / saniyedir. Bu sistem modelistleri sıkıcı ve zaman alan kalıp kesme işlemlerinden kurtararak onların zamanlarını verimli bir şekilde kullanmalarına olanak verir.

 

Silhouette çizici / kesici sistemleri hassas, hızlı ve kaliteli çizim / kesim işlemleri yapma nedeniyle doğru seçimdirler.

 

2.6.3.9.3. Taurus deri kesim sistemi Statik Deri Kesim Sistemi

Taurus deri kesim sistemi ( TLCS ), özel olarak deri tabakaları için tasarlanmış en ileri otomatik kesim ve kalıp yerleştirme sistemidir. Yüksek hıza sahip olup, otomatik deri tabakalarını tarama, sınıflandırma, defo belirleme ve kalıp yerleştirme gibi modüller içermektedir. Taurus TLCS sistemi, deriden maksimum ölçüde yararlanmayı sağlayarak, işgücü maliyetlerini ve kalıp masraflarını ortadan kaldırmaktadır.

 

Taurus kesim sistemi, deride kullanılabilir bölümleri taramak ve defolu bölgeleri belirlemek için kesim kafası üzerine monte edilmiş bir tam renk dijital tarama sistemine sahiptir. Bu tarama sistemi otomatik olarak derinin çevresini taramak, önceden işaretlenmiş defoları algılamak ve cinslerine göre bölgeleri belirlemek için tasarlanmıştır. Bu bilgiler sistem tarafından belirlendikten sonra, parçalar sistem tarafından maksimum verimlilik elde edilecek şekilde otomatik olarak deri üzerine yerleştirilir. Kalıp yerleştirme seçeneği, otomatik veya manuel olabildiği gibi her ikisini de içerebilmektedir.

 

Taurus sisteminin sağladığı esneklik ile, müşteriler, iki istasyonlu tek statik masa ya da dört istasyonlu çift masa sisteminden ihtiyaçlarına en iyi cevap veren konfigürasyonu seçebilirler. Taurus sisteminin montajı kolay olup, kafa üzerine yerleştirilecek herhangi bir donanıma veya özel aydınlatmaya gerek yoktur.

Bilgisayar Entegre Üretim (CIM) modülü, sistemde mevcuttur. Bu modül, Microsoft Access veritabanı üzerine kurulu ve üretim ile ilgili yöneticiler için kesim zamanları, kalıp yerleşim verimliliği ve yeniden kesimler gibi kapsamlı üretim verileri sağlamaktadır. Ayrıca bu modül, sipariş giriş sisteminize entegre edilip, en iyi iş akışını elde edecek şekilde çalıştırabilmektedir.

  2.6.3.9.4. Askılı Üretim Sistemleri

 

Uzanmak, eğilmek, kaldırmak, demetçekmek ve diğer üretim dışı işlerin azalması sayesinde çalışanların gereksiz yere yorulması önlenmiş olur. Bu da daha yüksek hizmet, düşük çalışan sirkülasyonu ve artan  verimlilik anlamına gelir.

 

2.6.3.9.4.1. Eton konsepti

Askılı üretim sistemimiz konfeksiyondaki üretim dışı işlemleri ve taşıma süresini azaltarak çalışanların üretim zamanını, başka değişle işletme verimliliğinizi yükseltir. Eton Sisteminin bunu başarabilmesinin en büyük nedeni, Eton esnek zincirlerin ürünü iğne altına 1 cm 'e kadar yaklaştırabilmeleridir.Verimlilik artışı ile ürün maliyetindeki işçilik payı azalır.

 

Toplam üretim zamanını azaltarak pazar isteklerine daha hızlı cevap verebilmeyi sağlar Üretim süresini kısaltarak stok maliyetini düşürür.

 

Sistem içerisindeki kalite kontrol istasyonları sayesinde kısa sürede hata tespiti yaparak üretimin kalitesini artırır.

 

Askılı üretim sisteminde ürünün kırışması ve kirlenmesi önleneceğinden bitim işlemleri azalır.

 

Ergonomi ve doğru çalışma şartları sayesinde işletmelerde çalışanların devamsızlığının ve çalışan sirkülasyonunun azaldığı görülür.

 

.6.3.9.4.2. SOFT Pro

Üretim ile yönetim arasında profesyonel bir haberleşme  ve işbirliği hattı sağlar.böylece hem zamandan tasarruf edilir hem de verimlilik artar.

 

3. DERİ KONFEKSİYONU VE AYAKKABI SEKTÖRÜNDE CAD/CAM SİSTEMİ

 

3.1. DERİ KONFEKSİYON VE AYAKKABI NEN BENİMSENMESİ

Global pazarda girişimler rekabet ile karşı karşıyadır. Bu nedenle ürün gelişimi ve ürün döngüsü kısalmalıdır. Ürün geliştirme, gelişim zamanını azaltma ve üretim zamanını düşürme vb. önemlilik. Birçok araştırmacı ve enstitü çeşitli üretim teorileri sunmaktadır.

 

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte,her sanayi dalında olduğu ayakkabı ve deri konfeksiyon sanayilerinde de bilgisayar   sistemlerinin kullanımına başlanmıştır. Emek yoğun bir özellik gösteren ayakkabı ve deri konfeksiyon sektörlerinde,çalışan kişilerin tecrübe ve performansına bağlı olarak üretimde verimlilik ve kalite parametrelerinde büyük farklılıklar görülebilir. Bu sektörlerde,üretim süreçlerindeki insan emeğinin katkısını azaltıp,daha verimli ve kaliteli bir üretim yapmak amacıyla,bilgisayar destekli sistemlerin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

 

Ayakkabı ve deri konfeksiyon sektörlerinde,

 

CAD sistemleri; ayakkabı veya giysi tasarımı,stanpa veya kalıp hazırlama,serileme ,kesim planı yerleştirme ve çizdirme aşamalarında,

 

CAM sistemleri ise serim kesim ve taşıma aşamalarında kullanılabilmektedir

 

Giyim endüstrisinin rekabet öğelerinin tümünün çözümü bu iki sistem olmuş ve   pazarda hayatta kalabilmenin olmazsa olmaz koşulu olmuştur.

 

Ayakkabı tüm insanların en önemli ihtiyaçlarından biridir. Son zamanlarda,ayakkabı yapımında yeni teknolojiler uygulanmaktadır. Örn. Hava yastıklarının kullanımı aktif hava sistemlerinin kullanımı vb. Bununla birlikte   toplumdaki değişme bağlı olarak,moda çok daha hızlı değişmekte bağlı olarak moda çok daha hızlı değişmekte ve ayakkabı modellerinin ömrü kısalmaktadır. Günümüzde insanlar spor ve doğada vakit geçirmeye daha çok zaman ayırdıkları için moda ve stili daima değişim gösteren spor giyim çok popülerdir. Çok değişim tip ve şekillerde spor ayakkabılar vardır.

 

Ayakkabı üretiminde; tabanlar köpük kalıplama veya enjeksiyon kalıplama yoluyla yapılır. Tabanlar için kalıp yapılırken,tüm tabanların her bir numarası için örnek modellerin yapılması gereklidir. Bu da tabanların şeklinin çok kompleks ve üretiminin zor olmasına neden olur. Ayakkabı üreticilerinden müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni modelleri eskisinden çok daha kısa sürede üretmesi istenmektedir. Bu yüzden CAD/CAM   sistemi dizayn sürecini hızlandırmak için ayakkabı endüstrisine girmiş ve son yıllarda   ayakkabıların dizayn ve üretiminde artan bir şekilde kullanılmaktadır. Öyle ki bu teknikler kullanılarak , ayakkabı tasarımında parça başına %35.39, bir ayakkabı numarasını 12 numaraya sekilemede   %88.42 zaman kazancı elde edilir.

 

Yüksek kaliteli spor ayakkabı tabanının örecek modelinin dizayn ve üretiminde, bu tabanlarında karmaşık bir şekle sahip olması ve yüksek hassasiyetle çalışması gerektiği için üç boyutlu model üretiminde de CAD sistemi kullanılır. Sonra bu kalıpları makine da oluşturmak için gerekli olan NC makine programlarının meydana getirilmesinde ve hesaplamada   CAM kullanılır.

 

CAD/CAM sistemleri ve NC aleti kullanılarak bir tabanın   örnek modelinin dizayn ve üretim aşamaları aşağıdaki gibidir.

 

1.Tabanın çizim veya şablondan iki boyutlu şeklinin meydana getirilmesi,     

2- İki boyutlu şakilin düzeltilmesi ve kodifiye edilmesi   (şekil 1)

3- Tabanın üç boyutlu profilinin yapılması (Şekil 12)

4- Üç boyutlu şakilin düzeltilmesi ve kodifiye edilmesi,

5- Tabanın üç boyutlu ve yüzeylerinin meydana getirilmesi (Şekil 3),

6- Üç boyutlu yüzeylerin gölgeleme vb. yöntemlerle kontrol edilmesi (Şekil 4),

7- makinede işleme planının yapılması

8- Kesim şartlarının ve aletin seçilmesi

9- Hesaplama ve NC görev programlarının oluşturulması.

10- NC görev programlarının kontrolü ve simülasyonu

11- Taban örnek modelinin NC ile işlenmesi

 

CAD/CAM sistemleri ve NC kullanılarak, yüksek doğruluk ve dikkat gerektiren örnek taban modeli elde edilir. Bir örnek model yapıldığında CAD/CAM sistemlerinin ayana fonksiyonu kullanılarak sağ ve sol tabanın örnek modeli kolayca dizayn edilip üretilir. Böylece elde yapılan örnek modellerdeki asimetri problemi de CAD/CAM sistemleri kullanılarak elimine edilebilir.

 

3.2 SİSTEMİM KULLANIM AVANTAJLARI

Ayakkabı ve giysi tasarımında; bilgisayar sistemlerinin bilinçli bir şekilde kullanılması göz ardı edilemeyecek oranda vakit, emek ve para tasarrufu sağlar. Örneğin; ayakkabı tabanı tasarımında tasarımın elle yapılması durumunda tabanın iki boyutu dizaynı ve örnek taban 26 günde üç boyutlu dizaynı 27 yapabiliyorken, üç boyutlu CAD sistemleri kullanılarak bu süre 11 güne kadar indirilmiştir. Ayrıca verimlikte de %65 ila 90 arasında bir artış gözlenmektedir. Deri konfeksiyon ve ayakkabı üretimde, CAD/CAM teknolojisinin kullanımının firmaya sağladığı avantajlar öyle sıralanabilir:

 

Farklı işlem bölümleri aynı yerde olmasalar bile üretimi aksatmadan başarılı biçimde sistem üzerinde bilgisayar ağı ile iletişim kurulabilir.

 

Üretim maliyetleri, üretim ve tasarım için ayrılan zamanın kısalması, az ama uzman kişilerin çalışması   ile düşürülür.

 

Üretim, rasyonel ve hesaplı olduğu için ürün kalitesi de yüksektir.

 

Oldukça zahmetli ve uzun süre alan ayakkabı ve giysi kalıbı hazırlama, kontrol, serileme ve tüm bu olanakları 3 boyutlu şekilde izleme imkanı verir. Hazırlanan 3 boyutlu görüntülerle müşteri siparişini daha görsel olanaklarla seçip, istediği renk, doku ve özellikleri ürünü sipariş etmede tasarlanan giysi ve ayakkabı robotuna uygulayabilir.

 

3.3 DERİ VE AYAKKABI SEKTÖRÜNDE CAD/CAM KULLANIMI

Emek yoğun sektörler arasında bulunan deri konfeksiyon ve ayakkabı imalatı sektörlerinin temel ham maddesi mamul deridir. Bir deri giysi ve ayakkabıyı meydana getiren deriler tekstil materyalleri gibi belirli en ve boya sahip değildirler. Her derinin alanı ve geometrik şekli birbirinden çok deriden meydana gelmektedir. Ancak aynı ırk, yaş ve cinsiyette bile olsa her ham derinin dolayısıyla da mamul derinin yapısı birbirlerinden farklıdır. Hatta aynı deri üzerinde iki farklı bölgeler arasında bile yapısal farklılıklar vardır.bu yüzden gerek deri giyim eşyası imalatı, gerek deri ayakkabı   imalatı sırasında kullanılacak olan deriler tekstil konfeksiyondan farklı olarak önce akortlanır.

4. GENEL DEĞERLENDİRME VE SONUÇLAR

 .1.DÜNYA TEKSTİL VE HAZIR GİYİM TİCARETİ ÜZERİNDE ÇİN TEHDİDİ

  Çin 'e karşı uygulanan kotaların 2005 yılında kaldırılması ile beraber; ABD'de 630 bin işçinin işsiz kalacağı, 1300'den fazla tekstil ve hazır giyim fabrikasının kapanacağı ve Çin 'in ABD tekstil ve hazır giyim pazarının üçte ikisini ele geçireceği vurgulanmaktadır.

 4.1.1. En Büyük İş Kaybı

Çin'in, kotalarının büyük kısmının kalkacağı 2005 yılında da aynı şekilde hareket etmesi halinde, Çin'in Amerika Birleşik Devletleri tekstil ve hazır giyim pazarındaki payının 24 ay içerisinde Amerika Birleşik Devletleri pazarının üçte ikisinin üzerine çıkacağı sonucuna varmaktadır.Böyle bir durumun sonucunda ABD tekstil ve hazır giyim tarihinde görülmüş en büyük iş kaybı ve fabrika kapanma dalgası gerçekleşecek ve muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri'ndeki başlıca istihdam sektörlerinden biri olan tekstil ve hazır giyim sektörünün ortadan kalkması durumu ile sonuçlanacaktır. Üç yıl gibi bir süreç içerisinde ABD'de 1.300'ün üzerinde tekstil fabrikasının kapanması ve 2004-2006 yılları arasında tekstil ve hazır giyim sektöründeki toplam iş kayıplarının 630.000'e ulaşması durumu söz konusudur.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iş kayıpları, diğer ülkelerden Çin'e yönelecek tahmini 42 milyar dolarlık ihracat siparişleri sonucunda denizaşırı ülkelerde meydana gelecek iş kayıplarının sadece küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu durum muhtemelen, gelişmekte olan dünyanın tarihinde görülmüş en büyük kısa-vadeli servet transferlerinden birini temsil etmektedir.

 

Meksika'dan Güney Afrika'ya, Bangladeş'ten Haiti'ye, Filipinler'den Türkiye'ye kadar çok sayıda ülke, Amerika Birleşik Devletleri pazarına yaptıkları tekstil ve hazır giyim ihracatına bağımlı olmakla beraber, bu ülkelerde yaşayan ve bu sektör sayesinde geçinen milyonlarca işçi de ayrı bir faktör oluşturmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri uzak ara dünyanın en büyük tekstil ve hazır giyim tüketicisi ulusu durumundadır ve geçen yıl 70'ten fazla ülkeden 75 milyar dolar düzeyinde bu tür ürün ve eşya ithalatı gerçekleştirmiştir.

 

Ticari verilerin sonucunda, bu rapor, Meksika, Karayipler, Orta Amerika ve Alt-Sahra Afrikası gibi ticari imtiyazlara sahip ülkelerin muhtemelen şu anda sahip oldukları pazar paylarını Çin ve Uzakdoğu'daki diğer geleneksel ihracat güçleri karşısında koruyamayacak hale gelecekleri sonucuna varmaktadır.

 

Amerika Birleşik Devletleri tekstil endüstrisinin önemli bir kısmının bu imtiyaz anlaşmalarına olan bağımlılığı, Amerika Birleşik Devletleri üreticilerine ilişkin gelecekteki tekstil manzarasının bu kadar karanlık olmasının önemimi bir sebebini teşkil etmektedir. Meksika, Karayipler ve Orta Amerika, Amerika Birleşik Devletleri tekstil ihracatının 10 milyar doların üzerindeki bir kısmım oluşturmakta olup, bu ülkelerin hiçbiri, Çin'in kur ve sübvansiyon rejiminin kendi ihracat sektörüne sağlamış olduğu devasa avantajlarla rekabet edebilecek durumda değildir. Bunlara ek olarak, bölge dışarısından iplik ve kumaş tedarik edebilme yeteneği de bir çözüm olarak görünmemektedir. Bu gibi iplik ve kumaşa sahip olan Alt-Sahra Afrikası'nın ihracatı, Çin'in kontrol dışı kategorilerinde CBI (Karayip Havzası ülkeleri) kadar hızlı bir düşüş göstermiştir

 

Yakın zamandaki istatistiklere göre Çin devleti, tekstil sektörünün yüzde 52'sinin, hazır giyim imalat sektörünün ise yüzde 25'inin mülkiyetini elinde tutmaktadır. Bu yolla, devlet, dünya genelinde pazar payı kazanmak amacıyla düzenli olarak tekstil sektörünü zararına çalıştırmakta ve ürünleri sübvanse etmektedir.

 

Doğrudan kamu mülkiyetine ek olarak, Çin, tekstil sanayiini şu anda yüzde 10 civarına oturmuş olan ihracat vergisi indirimi yoluyla teşvik etmektedir. Görünüşte KDV vergisinin indirimi uygulanmakla birlikte, Avrupa Birliği Çin'in KDV uygulamasının seçici olduğunu ve ihraç malları durumunda, KDV'nin hiçbir zaman ödenmemesine rağmen indirim yapıldığını rapor etmektedir.

 

Şekil 32:ABD tekstil ve hazır giyim ithalat pazarında talimini Çin kontrolü

  Tablo 6:   Çin’in etkisi ile oluşan ülke kayıpları           

                    Ülke-Bölge                               Ülke ve Bölge kayıpları ($ mil.)

CBI (Karayip Havzası Ülkeleri)

6.279

Meksika

5.423

AB

2.477

Kanada

1.861

Honduras

1.763

Kore, Güney

1.620

Endonezya

1.390

Türkiye

1.316

Dominik Cumhuriyeti

1.287

Guatemala

1.265

Filipinler

1.236

İtalya

1.218

Tayland

1.161

Bangladeş

1.051

El Salvador

1.015

Alt-Sahra Afrikası

926

ANDEAN (And Ülkeleri/Orta ve Güney Amerika)

731

 onuç olarak, Amerika Birleşik Devletleri tekstil üretiminin düşmesi ve nispeten kısa vadede, Amerika Birleşik Devletleri tekstil sektörüne bağımlı olan yaklaşık bir milyon Amerika Birleşik Devletleri işçisinin işlerini kaybetmesi beklenmektedir. Gerçekte, tekstil endüstrisinin hazır giyimin habercisi konumunda olmasından ötürü, 2004 yılı ortalarında ağır oranda iş kayıplarının başlaması ve bu sürecin 2005 ve 2006 yıllarında da sürmesi beklenmektedir. Bir tekstil yöneticisi, Çin'in dizginlenmemesi durumunda endüstrinin "her gün bir fabrika kapanır" hale geleceğini tahmin etmektedir.

 .1.2. Çin’in Bu Derece Sektöre Egemen Olmasının Nedenleri

Çin'in üretken işgücü, düşük ücret oranları ve büyük işgücü kaynağı gibi birçok rekabetçi avantaja sahip olmasının yanında, bu avantajlar gelişmekte olan dünyada hiçbir şekilde benzersiz olmayıp, büyük çaplı Asyalı ihracatçı ülkeler tarafından da paylaşılmaktadır. Gerçekte, Çin'deki ücret düzeyi dünyadaki en düşük ücret düzeyi değildir. Hindistan, Vietnam ve Bangladeş'teki ücret düzeyleri daha düşüktür. Örneğin neden Haiti, El Salvador ve Nikaragua gibi Batı

Yarımküre'de yer alan ve minimum ücret seviyesi ve sıfır vergi imkanına sahip olan üç ayrı ülkede rekabetçi güce sahip durumda değildir? Niçin Çin'e durmak bilmeyen akın yalnızca tekstil ve hazır giyim ürünlerinde değil, aynı zamanda, diğer imalat ürünlerinde de söz konusudur? Bu soruların burada cevaplanacak kadar yüzeysel olmadığı gerçeğinin yanı sıra, Çin'in egemenliğini tetikleyen son derece etkili iki avantajdan bahsedilebilir.

Devlet kontrolü tarafından yapılan sübvansiyonlar ile birlikte Çin para kuru manipülasyonunun sağladığı ihracat teşviki ve Çin'in ihracat indirimi planı.

Çin kamu mülkiyeti ve sübvansiyonunun sağladığı faydaların kolay tahmin edilemeyeceği gerçeğinin aksine, Çin'in kur rejimi iyi incelenmiştir.

Birleşmiş Milletler'e göre, Çin para kurunu yüzde 50 oranında düşük değerli göstermektedir. Bu değer bazı kaynaklara göre yüzde 40 civarında gösterilmektedir. Her iki durumda da, söz konusu bu iki faktörün birleşik etkisi Çin'e tekstil ve hazır giyim ticaretinde başa çıkılamaz bir rekabetçi avantaj kazandırmıştır.

 4.1.3. Küresel Rekabet

2005'te kotaların kalkacak olması nedeniyle tekstil ve hazır giyim sektöründe bir süredir yaşanan korkulu bekleyiş bugünlerde yerini bir hareketliliğe bırakmış durumda.

 

Yaklaşık bir yıl önce 'Istanbul deklarasyonu" adıyla hayat bulan ve 50'ye yakın ülkenin altına imza atarak onay verdiği kota serbestinin 2007'ye ertelenmesine dönük girişimde sona yaklaşılıyor. Girişim, ülkeler nezdinde yapılan resmi başvurular sonucunda DünyaTicaret Örgütü (DTÖ) gündemine alındı . Ortaya nasıl bir karar çıkar bilinmez ama bilinen bir şey var ki korkunun ecele faydası yok.

 

Çünkü Çin yıllardır boş durmuyor. Bugün bir çok ülke kendi pazarlarını Çin'e karşı yüksek gümrük vergileri ve tarife dışı engeller ile korumasına rağmen dünya ticareti şu an Çin lehine gelişiyor. Çin özellikle kotaların kalktığı bir çok kategoride pazar payını inanılmaz ölçüde artırdı.

 

İşte bu yüzdendir ki sektör temsilcileri bu aralar Çin kapısını aralamak için sürekli bu ülkeye geziler düzenleyerek bir yandan da işbirliği yollarını arıyorlar. Çünkü biliyorlar ki Dünya Ticaret Örgütü'nden bir erteleme kararı çıksa bile eninde sonunda tüm dünyada artık serbest ticaret kuralları geçerli olacak. Ama 1 yıl ama 2 yıl sonra... Kaçış yok..

 

İşte bunu gören, şimdiden küresel rekabete hazır olan firmalarımız şimdiden Çin'le ortak bir şeyler yapmanın yollarını aramaya başladılar bile. Ya da kendi üstün meziyetlerini ortaya koyarak ve kaliteli üretim yaparak dünya pazarlarında Çin'e karşı öncelikli yer edinmeye başladılar.

 

Görünen o ki Çin elbette bizi zorlayacak ama Türk tekstilini de batıracak değil. Yeter ki kendimizi korumasını bilelim ve küresel rekabete hazır olalım..

 4.1.4. Sektörile İlgili Alınabilecek Önlemler

Dünya tekstil ve giyim ticaretinde Çin egemenliğini engellemek amacıyla uygulamaya geçirilebilecek en az üç potansiyel eylem yöntemi bulunmaktadır.

 

İlk eylem hareketi olarak Çin tekstiline karşı korunma programı önerilebilir ki zaten Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne giriş anlaşması altında önceden düzenlenmiş durumdadır. Bununla birlikte, bu program kısa vadeli bir enstrüman olup, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin bu enstrümanı etkin şekilde kullanma yönündeki kararlılığı da şüphelidir.

 

İkinci eylemler bütünü ise bakanlık düzeyinde Dünya Ticaret Örgütü'nün gerçekleştireceği bir yöntem olup, 2005 yılı sonrasında Çin tekstil ve hazır giyim ihracatları üzerinde kota kontrolünün korunmasına yönelik yeni bir mekanizmayı içermektedir. ABD hükümetinin bugüne değin artan Çin ithalatları karşısında eyleme geçmeyi reddetmiş olması bu türden bir eyleme yönelik gereksinimi artırmaktadır.

 

Üçüncü eylemler bütünü ise uzun vadeli olmakla birlikte adil ve rekabetçi bir pazar ortamı sağlamak amacıyla gereklilik arz etmekte olup, dünya genelindeki hükümetlerin, Çin'i para kuru manipülasyonu, ihracat vergisi ve devlet sübvansiyon programlarını iptal etmeye zorlamak amacıyla Dünya Ticaret Örgütü'nü, Uluslararası Para Fonu'nu (IMF) ve diğer mekanizmalarını kullanmalarını gerektirmektedir

 

Dünya Ticaret Örgütü rakamlarına göre, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği'ne oranla yüzde 50 daha fazla, Japonya 'nen ise üç katı oranında tekstil ve konfeksiyon ithalatı yapmaktadır.

 

 SONUÇLAR

Dünya da derinin can damarlarından biri olan konfeksiyonda hızlı bir üretim gerçekleştirmek, ürünün tasarlanmış şeklini manken üzerinde üretime geçmeden ve zaman harcamadan önce görmek,maliyeti düşürmek,üretim kapasitesini arttırmak vb. nedenlerden dolayı cad-cam sistemlerine geçilmiştiriAncak yatırım mailyeti oldukça yüksek olduğundan ve işletmelerin kurulu sistemlerini değiştirmek istemediklerinden dolayı oldukça yaygın alarak kullanılmamaktadır.Fakat konfeksiyon sektöründe ayakta kalabilmek yaşayabilmek rekabet edebilmek için yeniliklere açık bir şekilde teknolojideki gelişmeleri tüm olanakları ile kullanmak ve hep daha ileriye bakmak gerekmektedir.

 

     Ülkemiz genelinde olduğu gibi tekstil ve konfeksiyon sektöründe de yeterli yabancı sermaye girişinin olmaması bu sektörde teknolojik gelişmeleri izleme ve yeni pazarlara girme imkanını azaltmaktadır.

 

Konfeksiyon sektöründe fason imalatın yanı sıra ülkemiz firmalarının kendi markaları ile üretime henüz yeni başlamaları 2005 sonrasında kotaların kalkması sonucunda Asya ülkeleri karşısındaki rekabet şansımızın daha da azalmasına neden olabilecektir.

 

Özellikle Çin’in 2005 yılı ile birlikte, kotaların kalkmasıyla sektöre büyük oranda hakimiyette bulunacaktır. Fakat Çin’in bu hakimiyetinde emek yoğun bir sektör olan konfeksiyonu hedef alacak ve vuracak gibi gözlemlenmektedir.Çünkü konfeksiyonda maliyetin oldukça etkileyen biriside işçilik ücretleridir, Çin’de bu ücretlerin oldukça düşük olmasından dolayı hem maliyeti aşağı çekiyorlar hem de yabancı yatırımcıyı kendi ülkelerine çekmektedirler.

Türkiye’de derinin güçlü temellere dayanan oldukça uzun bir geçmişi olan ve bu sektöre baş koymuş bir ülkedir, yüz binlerce çalışanı bulunmaktadır, birçok zorlukla karşılaşmış hepsi ile mücadele etmiştir, Türkiyenin can damarlarından birisi olan bu sektör kolay kolay teslim edilmeyecektir ve edilmemelidir.İstediğimizi elde etmemizin tek yolu sistemlerimizi geliştirmek, yeni sistemler üretmek, işletmelerde ergonomiyi sağlamak ve  fedakarlık yapmaktır.

 
KAYNAKLAR

odevsitesi.com  

 

TOPÇU,S.,2004. Çukurova Bölgesi Konfeksiyon İşletmelerinde Cad-Cam Sistemlerinin Uygulamaları Yüksek Lisans tezi

GERBER Garment Tech. Inc., Web Sayfası, 2003

 

Türkiye Tekstil Sanayii İş Varenleri Sendkası Aylık Dergisi Web sayfası,2004  

 
1.       Ulusal Deri Sempozyumu 7-8 Ekim 2004 İzmir- Türkiye

 

ÖZDOĞAN,Z Hazır Giyim Üretiminde Cad Kullanımı Yüksek Lisans Ders Notları

 

Özçörekçi, Öngüt Dünya’da ve Türkiye’de Deri ve Deri Ürünleri

Sanayiinin Gelişme Eğilimleri ve Geleceği

Deri mont satiş yerimiz

     Firma hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz. 

       Lütfen web sitemizin diğer sayfalarını da inceleyiniz. 

 

Deri Ceket Boyama | Deri Mont Temizliği |Deri Ceket Tamiri  Deri Mont Boyama |Deri Mont Tamiri |Deri Kaban Boyama  Deri Kaban Tamiri Deri Palto Boyama | Deri Palto Tamiri |Bayan Deri Ceket Modelleri | Erkek Deri Ceket Modelleri | İstanbul Deri Moda Fuarı | Moda Dergileri | Deri Hakkında Herşey |Deri Teknolojisi |Deri Endüstrisi | Ham Deri Boyama  |Deri Sektörü | Deri Konfeksiyon |Deri Giyim Tasarımı  | Deri Finisaj İşlemi Deri Giysi ve Deri Kıyafet  |Bakımı  Moda